Hejtman Netolický: Ceny stavebních materiálů rostou, chceme jednoznačný návrh řešení

04.01.2022 20:56 | Tisková zpráva

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a předseda Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Jozef Koprivňanský podepsali memorandum o spolupráci při prosazování jednoznačných pravidel pro zadávání veřejných zakázek, a to zejména ve vazbě na současnou situaci na stavebním trhu.

Hejtman Netolický: Ceny stavebních materiálů rostou, chceme jednoznačný návrh řešení
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Signatáři se shodli, že je třeba urychleně zahájit odbornou diskusi nejlépe vytvořením pracovní skupiny při Ministerstvu pro místní rozvoj, s tím, aby navržené legislativní řešení bylo výsledkem koncensu nejen ústředních správních úřadů, ale též Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a případně také zástupců soudcovské unie.

„Vzhledem k podstatnému nárůstu cen některých vybraných stavebních materiálů z důvodu jejich nedostatku na trhu je nutné zahájit vážnou debatu s Ministerstvem pro místní rozvoj, Ministerstvem průmyslu a obchodu, ale také s evropskými institucemi. Veřejní zadavatelé se v tuto chvíli dostávají pod tlak dodavatelů, kteří již avizují, že pokud by ceny některých položek nadále rostly, bude velmi obtížné dostát smluvním závazkům, a to především v rámci pozemních staveb,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže společně s Ministerstvem pro místní rozvoj vydali společné stanovisko, v němž jsou rozebírány možnosti, jak na situaci na trhu stavebních výrobků reagovat zejména při zadávání nových veřejných zakázek. Stanovisko současně uvádí i varianty, jak lze situaci řešit v již zadaných veřejných zakázkách. Ze stanoviska však vyplývá, že není povinností zadavatelů navyšovat sjednané ceny, stejně tak je na zadavatelích a jejich finančních možnostech, jakým způsobem budou proměnlivou situaci s cenami stavebních materiálů zohledňovat v běžících veřejných zakázkách.

Na konci října se proto uskutečnilo jednání zástupců Pardubického kraje s Krajskou hospodářskou komorou Pardubického kraje. „Shodujeme se, že je nezbytné tuto situaci řešit legislativně, protože v mnoha případech vnější okolnosti neumožňují vycházet z podmínek stanovených při zadání veřejné zakázky. Není však možné hledat řešení jen na úrovni kraje, ale je nezbytné, aby vše bylo řešeno jasně a přehledně na úrovni vlády, jednotlivých ministerstev, ale také na unijní úrovni, protože celá řada projektů je spolufinancována z fondů Evropské unie,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…