Téma privatizace je silně kontroverzní. Jak známo, proces privatizace jsme v prosinci pozastavili. Že to vyvolá velké rozepře, jsme si uvědomovali. Majetek má gesčně na starosti náměstkyně Klára Liptáková od lidovců, ale toto rozhodnutí učinila koalice jako jeden člověk – zlobte se tedy případně na nás všechny. Jsme si vědomi značného tlaku a problémů, které naše rozhodnutí může způsobit mnoha domácnostem, na druhé misce vah je však jednak trestněprávní zodpovědnost, jednak prosté kupecké počty, že je podivné prodávat městský majetek hluboko pod cenou.
Cituji Kláru Liptákovou:
„Město Brno má již k dispozici dvě nezávislé odborné ekonomicko-právní expertízy, které byly zadány k posouzení dosud používaných pravidel pro prodej bytového fondu. Tato stanoviska budou zapracována do návrhu jak pokračovat s prodejem 25 bytových domů, jejichž obyvatelům byly před volbami zaslány nabídky ke koupi podle pravidel. Dosud se ceny vyprodávaného bytového fondu města tvořily tak, že se posudková cena snížila u bytových domů o 50 %, následně o 10 % za platbu předem a ještě poté bylo do tří let novým vlastníkům vráceno až 40 % kupní ceny za prokázané opravy. V průměru tedy byla nájemníkům při prodeji poskytnuta podpora ve výši 70 % ceny. Nechali jsme si vyčíslit, že za takto nastavených podmínek prodeje by město Brno přišlo jen na oněch pětadvaceti domovních celcích (obsahujících 358 bytových jednotek, tedy cca 1000 obyvatel) o 320 milionů korun. Dotovalo by tak každou prodanou bytovou jednotku částkou okolo 900 tisíc korun.“
Privatizace bytů souvisí s celkovou bytovou politikou města, a to včetně sociálního bydlení. Bytová politika dnes pohříchu takřka neexistuje a teprve ji tvoříme. Například v oblasti sociálního bydlení je samozřejmé, že nájmy jsou dotovány. To je v rámci pomoci slabším a sociálně znevýhodněným v pořádku a žádoucí. Není však žádoucí, aby se v dnešní době pod cenou prodávaly běžné byty či domy. Město tím přichází o hromady peněz, které pak chybí právě na opravu bytového fondu, který si ponechává. Pokud někdo nedosáhne na koupi bytu za cenu obvyklou – přičemž je v ní již odražen stav bytu či domu – má zde být právě pro něj systém nájemního, seniorského nebo sociálního bydlení. Nebo koupě levnějšího bytu v méně lukrativní lokalitě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Hollan