Legislativa pro Uber se rýsuje rok od prvního návrhu Pirátů

20.02.2018 21:52

Na politickém jednání ohledně regulace služby Uber bylo dnes dohodnuto, že poslanci přistoupí k širší novele zákona, která aktualizuje podmínky pro taxislužbu.

Legislativa pro Uber se rýsuje rok od prvního návrhu Pirátů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Piráti upozorňují na to, že Ministerstvo dopravy zaspalo. Návrh na regulaci Uberu totiž poslali na ministerstvo už před rokem. Nyní to vypadá, že novela půjde cestou poslaneckého návrhu zákona, o jehož parametrech budou politici jednat. Očekáváme, že do roka by mohl nový zákon – který bude výsledkem dohody stran – nabýt účinnosti.

Piráti prosazují, aby byla nastavena jasná hranice mezi profesionálním podnikáním a tzv. sdílenou ekonomikou. Pod digitálními platformami totiž jezdí amatéři kvůli přivýdělku ve volném čase. Hranice by měla být stanovena objektivně, tj. výší tržeb (např. 60 000 Kč ročně nebo 10 000 Kč měsíčně).

Dále by měla být zrušena již zastaralá regulace. Zkoušky z místopisu dnes dobře nahrazuje navigace, taxametr nahrazuje aplikace a cenová dynamika zvyšuje dostupnost služeb ve špičkách. Měla by ale být zachována regulace cen v případě zastavení taxíku přímo na ulici, kdy jsou často okrádáni turisti.

Služby jako Uber by měly být na koncesi, odpovídat za to, že v nich jezdí řádně zapsaní řidiči a předávat data o plátcích daně finanční správě. Předávání dat by se netýkalo nízkých tržeb do hranice stanovené již dnes pro příjem osvobozený od daně a nebyla by v nich data o zákaznících.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Součástí plenární rozpravy o Andreji Babišovi bude i rezoluce ke Komisi

22:48 Zdechovský (KDU-ČSL): Součástí plenární rozpravy o Andreji Babišovi bude i rezoluce ke Komisi

Ve středu 12. prosince bude jedním z bodů pro projednání na plénu Evropského parlamentu rozprava o s…