MŽP: Ministr Brabec v Lucemburku hájil postoj ČR k otázkám ovzduší a GMO

15.06.2014 6:29

Delegace ČR vedená ministrem životního prostředí Richardem Brabcem se dnes zúčastnila Rady ministrů EU pro životní prostředí. Ministři EU 28 diskutovali mimo jiné témata geneticky modifikovaných organismů a čistého ovzduší.

MŽP: Ministr Brabec v Lucemburku hájil postoj ČR k otázkám ovzduší a GMO
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Jedním z hlavních témat byla diskuze ministrů států EU k návrhům balíčku předpisů o čistém ovzduší Evropské komise. „Česká republika považuje oblast ochrany ovzduší za velmi důležité téma, zejména z důvodu přímých dopadů znečištění na zdraví lidí, což se týká zejména Moravskoslezského kraje, proto podporujeme regulaci středních spalovacích zdrojů. Nadále však máme výhrady k navrhovaným emisním limitům. Vyhodnocení dopadů od Komise neodráží podle našeho názoru dostatečně skutečnost, že některé členské státy již emise z těchto zdrojů regulují na národní úrovni,“ komentoval postoje ČR ministr Richard Brabec. Česká republika tuto oblast dlouhodobě reguluje a v roce 2012 navíc došlo ke zpřísnění emisních limitů s platností od roku 2018.

V Lucemburku ministři schválili pozici členských států ke GMO. Potvrdili změnu v tom, že členské státy by měly samy rozhodovat o pěstování geneticky modifikovaných plodin na svém území, což je zcela v souladu s postojem ČR ke GMO. Česká republika je v postoji ke genetické modifikaci organizmů názorově konzistentní, jak uvedl ministr Brabec: „ČR podporovala dlouhodobě tuto dohodu, protože umožnuje členským státům, aby rozhodly o pěstování geneticky modifikovaných plodin samy na národní úrovni což je z českého pohledu nejspravedlivější princip,“ uvedl po skončení Rady ministr Richard Brabec. Nyní bude návrh předmětem jednání Rady s Evropským parlamentem.

Ministři rovněž debatovali o nastavení politického rámce EU pro klima a energetiku po roce 2020. Jak zdůraznil ministr Brabec: „Strategie ČR je konzistentní, vychází z faktu, že naše republika je jednou z nejprůmyslovějších zemí EU, vyjádřeno podílem průmyslu na HDP, jsme připraveni podpořit ambiciózní cíl snížení emisí o 35 až 40 procent oproti roku 1990 při splnění určitých kritérií. Ale máme jasné podmínky, mezi něž patří ochrana energeticky náročného průmyslu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo životního prostředí

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…