Martínek (ČSSD): Od ústavního k neústavnímu zákonu

04.12.2016 7:34 | Zprávy

Od ústavního zákona k neústavnímu zákonu. Tak by bylo možné velmi stručně charakterizovat legislativní vývoj návrhu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který jsme projednávali v Senátu. A je to neuvěřitelné, protože právě tento zákon, by měl být velmi důležitý. Dokonce klíčový, měl totiž předurčovat, jak stát bude dělat rozpočty. Jak veřejné instituce budou dělat rozpočty. Ale je jasné, že pokud takový zákon má být, tak musí být samozřejmě ústavní. A to, že nakonec byl schválen jako normální zákon, je fatální problém.

Martínek (ČSSD): Od ústavního k neústavnímu zákonu
Foto: archiv
Popisek: Senátor Radko Martínek.

Proč by ten zákon měl být ústavní a proč je špatně, že není ústavní? Podle mého názoru máme ve státu velmi správně stanoveno, a jsme v Evropě víceméně výjimkou, že charta místních samospráv i naše ústava zaručuje samosprávu. Každá samospráva je založena také na samostatném hospodaření, tedy na samostatných příjmech. Jinde v Evropě je to řešeno různým způsobem, ale většinou tak, že obce mají komplet stoprocentní přísun, např. daně z nemovitosti, která je úplně někde jinde, než je daň z nemovitosti u nás. A to je základ její samostatnosti, stát se na té dani z nemovitosti vůbec nepodílí. To znamená, každá obec si pak dokonce může dělat politiku ve své vlastní dani z nemovitosti na svém území, což určitě není špatné. Náš systém je založen na tom, že samostatný příjem obcí je určen tak, že mají určitý podíl na takzvaných sdílených daních. Osobně si myslím, že tento systém je velmi přínosný, protože vlastně stát, obce i kraje dýchají stejným způsobem. Jestliže se státu daří, tak vybírá více daní a zároveň z toho mají větší podíl jak kraje, tak obce. Jestliže se státu nedaří a ekonomika nefunguje, tak se logicky snižují daňové příjmy. A stejným principem, jako se snižují daňové příjmy státu, se snižují také krajům a obcím.

A to je podle mého názoru správně. Protože potom všechny tři instituce mají společný zájem, aby stát fungoval a aby se daně vybíraly. To znamená, že všichni prostřednictvím různých iniciativ usilují, aby ekonomika fungovala. Klasický příklad jsou obce, budování nejrůznějších průmyslových zón, příprava podmínek pro podnikatelský sektor atd.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo

Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…