Matoušková (STAN): 5 PCR testů zdarma pro očkované

15.01.2022 16:48 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k povinnému testování zaměstnanců.

Matoušková (STAN): 5 PCR testů zdarma pro očkované
Foto: STAN
Popisek: Ing. Michaela Matoušková, MPA, členka předsednictva STAN

Zaměstnavatelé POZOR - Hlášení o COVID pozitivních zaměstnancích.

Firmy budou od pondělí hlásit pozitivní samotesty zaměstnanců na covid-19 přes stránku Samotestování na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Tam mohou rovnou požádat i o neschopenku.

Autorizace k přihlášení na web bude přes datovou schránku firmy. Podrobné informace ministerstvo zveřejní v manuálu k testování, který v současné době dokončuje. (Jak budou postupovat zaměstnavatelé fyzické osoby podnikající bez datové schránky, se dozvíme až z metodiky).

Na zakoupené testy firmám přispívají zdravotní pojišťovny. Podniky, které dosud zaměstnance netestovaly, budou moci žádat o peníze až v březnu.

Na webu bude po přihlášení dostupný formulář, kam firma zadá údaje o pozitivně testovaných zaměstnancích a může u každého také zvolit, jestli pro něj žádá neschopenku. Automaticky se tuto informaci dozví Česká správa sociálního zabezpečení, která neschopenky eviduje.

Peníze v prvních dnech pracovní neschopnosti zaměstnanci platí zaměstnavatel. Ten pak může čerpat Antivirus nebo takzvanou Izolačku.

Lidé, kteří neschopenku mít nebudou, mohou dál pracovat v karanténě z domova.

Nahlásit výsledky testování je zaměstnavatel povinen do dvou dní od testu. Zaměstnanci v případě vydání karantény a neschopenky přijde SMS zpráva.

Po pozitivním antigenním samotestu bude karanténa na pět dní. Pokud se v té době u zaměstnance vyskytnou příznaky, nevrací se po pěti dnech do práce, ale kontaktuje svého praktického lékaře, který ho případně pošle na PCR test. Při pozitivním PCR testu nastupuje do izolace, po negativním může karanténu okamžitě ukončit.

Měsíčně bude možné absolvovat až pět PCR testů, které budou zdarma jen pro očkované.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Hořká příchuť současného Dne učitelů

4:31 Semelová (KSČM): Hořká příchuť současného Dne učitelů

Dne 28. března roku 1592 se narodil uznávaný vědec, pedagog, filozof a spisovatel Jan Amos Komenský.…