Ministr Stanjura: 19 miliard v letošním roce, dalších 35 miliard v roce 2024

01.03.2023 21:02

Projev na 55. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 1. března 2023 k vládnímu návrhu novely zákona o důchodovém pojištění.

Ministr Stanjura: 19 miliard v letošním roce, dalších 35 miliard v roce 2024
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Zbyněk Stanjura

Hezké odpoledne. V souladu s jednacím řádem chci reagovat asi na tři vystoupení předřečníků. Nejdřív k panu poslanci Vondráčkovi, jak říkal, Ústavní soud řekl, že to je porušení jednacího řádu, neměli byste to dělat znova. Zapomněl jste, že i potom jste to použili také.

Druhá věc. Rozumím tomu, že by bylo vhodné, aby minimálně přednostní práva promluvila - ti, co mají přednostní práva. Ale máte to ve svých rukou. Odhadem jste měli více než sto faktických poznámek, to jsou tři hodiny. Nechápu, že nepustíte své řečníky s přednostním právem vy sami. Není to vládní většina, která tady má stovku nebo 150 faktických a nebere čas případně těm, kteří mají přednostní právo.

K panu poslanci Babišovi chci říct, že se mýlí. Mě to mrzí. Kdyby měl pravdu, že je to problém 19 miliard, tak je to problém těžký, ale řešitelný. Ale celá pravda je, že je to 19 miliard v letošním roce, dalších 35 miliard v roce 2024 a teď se to exponenciálně zvedá. Takže my v zásadě rozhodujeme, a řeknou vám to všichni experti, (nesrozumitelné) systém je o stovkách miliard. Kdyby to bylo jednorázové, tak by to bylo sice bolestivé, těžké, ale bylo by to mnohem jednodušší řešení. Ale podle mě jsme to museli udělat právě s těmi rostoucími náklady v následujících letech. A musíme si říkat celou pravdu. Není to tak. Není to jednorázový příspěvek důchodcům, o kterém jsme se politicky přeli. Ten ale nezvedal základnu pro další valorizace. Takže to byl jiný příběh s jinými ekonomickými dopady, s jednorázovými dopady do jednoho jediného státního rozpočtu. To v tomto případě bohužel není.

Ještě máte prostor. A pokud vy sami dáte prostor svým lidem, kteří mají ještě přednostní právo, tak samozřejmě mají šanci vystoupit. Ale o tom nerozhoduje vládní většina, o tom rozhodujete vy sami, každý z nás, který buď využije, nebo nevyužije faktických poznámek. (Předsedající: Čas.) A vzpomeňte si, když jsem byl v opozici, v opozici, (Předsedající: Čas.) tak jsem říkal, že se faktické poznámky (nesrozumitelné) (Předsedající: Čas, pane ministře.) Omlouvám se, omlouvám se, už jdu.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

ekošílenci

Často mluvíte o ekošílencích a fanaticích. Myslíte, že jde toto šílenství ještě nějak zatavait? Co čekáte, že přijde s volbami? Posílí tito šílenci nebo naopak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš (ANO): Pane premiére, řeknu vám všechny argumenty a vysvětlím souvislosti

15:14 Babiš (ANO): Pane premiére, řeknu vám všechny argumenty a vysvětlím souvislosti

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k otevřenému dopisu premiérovi Petru Fialovi