Ministryně Šlechtová: První rotace minometné čety zamíří do Pobaltí ve středu

08.06.2018 19:11 | Zprávy
autor: PV

Ve dnech 7. a 8. června 2018 se ministryně obrany Karla Šlechtová zúčastnila zasedání ministrů obrany členských států NATO v Bruselu. Poprvé se konalo v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance. Jedním z hlavních témat byla příprava Summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července 2018.

Ministryně Šlechtová: První rotace minometné čety zamíří do Pobaltí ve středu
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová

Důležitými otázkami, které ministři obrany členských zemí aliance na jednání Severoatlantické rady (NAC) řešili, byly posilování odstrašení a obrany, do čehož spadá například adaptace Velitelské struktury NATO, nebo sdílení břemene, tedy dostatečné a mezi státy vyvážené vynakládání prostředků na obranu.

„Česká republika je v tomto směru odhodlána dosáhnout hranice obranných výdajů ve výši 2 % HDP do roku 2024 a já osobně se o to budu zasazovat. S tím souvisí také posilování našich vojenských možností, abychom byli připraveni reagovat na hybridní hrozby v kyberprostoru, či terorismus a migraci,“ zdůraznila ministryně obrany.

Právě boj s terorismem a s ním související zahraniční mise byly tématem, které se po dobu zasedání opakovaně vracelo. V souvislosti s Irákem se hovořilo o výsledcích a budoucnosti operace Inherent Resolve Globální koalice proti tzv. Islámskému státu a především o připravované výcvikové misi, jejíž vznik by měl být posvěcen hlavami států na červencovém summitu. Čeští vojáci by tím stvrdili své aktivity v Iráku, kde své protějšky cvičí čeští letci, chemici i vojenští policisté.

Tématem byla i bezpečnostní situace

Součástí dvoudenního zasedání byl i blok věnovaný bezpečnostní situaci v Afghánistánu a misi Resolute Support. „S potěšením jsem informovala naše spojence, že český parlament schválil mandát pro zahraniční mise do roku 2020 a v rámci toho zvýší svou přítomnost v Afghánistánu z 250 až na 390 vojáků,“ komentovala ministryně Šlechtová a připomněla, že se navýšení dotkne i Iráku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pfeffer Ferklová (ANO): Bude vedro. Myslete také na svá zvířata

4:32 Pfeffer Ferklová (ANO): Bude vedro. Myslete také na svá zvířata

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nastupujícím vedrům.