Ministryně Šlechtová: První rotace minometné čety zamíří do Pobaltí ve středu

08.06.2018 19:11 | Zprávy

Ve dnech 7. a 8. června 2018 se ministryně obrany Karla Šlechtová zúčastnila zasedání ministrů obrany členských států NATO v Bruselu. Poprvé se konalo v nově vybudovaném sídle Severoatlantické aliance. Jedním z hlavních témat byla příprava Summitu, který se bude v Bruselu konat 11. a 12. července 2018.

Ministryně Šlechtová: První rotace minometné čety zamíří do Pobaltí ve středu
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová

Důležitými otázkami, které ministři obrany členských zemí aliance na jednání Severoatlantické rady (NAC) řešili, byly posilování odstrašení a obrany, do čehož spadá například adaptace Velitelské struktury NATO, nebo sdílení břemene, tedy dostatečné a mezi státy vyvážené vynakládání prostředků na obranu.

„Česká republika je v tomto směru odhodlána dosáhnout hranice obranných výdajů ve výši 2 % HDP do roku 2024 a já osobně se o to budu zasazovat. S tím souvisí také posilování našich vojenských možností, abychom byli připraveni reagovat na hybridní hrozby v kyberprostoru, či terorismus a migraci,“ zdůraznila ministryně obrany.

Právě boj s terorismem a s ním související zahraniční mise byly tématem, které se po dobu zasedání opakovaně vracelo. V souvislosti s Irákem se hovořilo o výsledcích a budoucnosti operace Inherent Resolve Globální koalice proti tzv. Islámskému státu a především o připravované výcvikové misi, jejíž vznik by měl být posvěcen hlavami států na červencovém summitu. Čeští vojáci by tím stvrdili své aktivity v Iráku, kde své protějšky cvičí čeští letci, chemici i vojenští policisté.

Tématem byla i bezpečnostní situace

Součástí dvoudenního zasedání byl i blok věnovaný bezpečnostní situaci v Afghánistánu a misi Resolute Support. „S potěšením jsem informovala naše spojence, že český parlament schválil mandát pro zahraniční mise do roku 2020 a v rámci toho zvýší svou přítomnost v Afghánistánu z 250 až na 390 vojáků,“ komentovala ministryně Šlechtová a připomněla, že se navýšení dotkne i Iráku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

7:17 Zelení: Byznys, moc a justice se nebezpečně prolínají

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na rozhodnutí soudu o vině Andreje Babiše v kauze Čap…