Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent. Ve středu to schválil tamní parlament v rámci sociálního balíčku, který připravily koaliční strany před nadcházejícími volbami. Jak velký kontrast proti České republice, ve které Babišova vláda ANO, ČSSD a KSČM dusí živnostníky a navzdory svým slibům zvyšuje daně! Hnutí SPD odmítá boj Babišovy vlády proti živnostníkům i zvyšování daní.
V současnosti firmy na Slovensku platí ze zisku daň 21 procent, u fyzických osob se podle výše daňového základu sazba pohybuje mezi 19 a 25 procenty. Sazba daně z příjmů klesne firmám, živnostníkům a obdobným podnikatelům v případě, že jejich roční příjmy nepřevyšují 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). Zmíněné snížení sazby daně z příjmů prosadila koaliční Slovenská národní strana, která původně navrhovala pokles zdaňování zisků všech firem na 15 procent.
Naopak Babišova vláda už fakt neví, jak by mohla ještě víc z lidí vyždímat peníze. Babišova vláda ANO, KSČM a ČSSD chce nejnověji zdanit výhry v loteriích (sportka atd.) nad sto tisíc korun srážkovou daní ve výši 15 procent. Takovéto opatření nemá žádný stát v Evropské unii. Jde ale i o legislativní zmetek. Tento vládou schválený návrh totiž obsahuje princip, že když vsadíte třeba na fotbalový zápas 100 tisíc korun a vyhrajete 10 tisíc korun, tak se Vám zdaní celá částka 110 tisíc korun. V zákoně není zahrnut odpočet vkladu. Ze součtu vkladu i výhry zaplatíte 15 procent, tedy 15 procent ze 110 tisíc, což je 16 500 korun, čili jste nakonec v minusu 6500 korun! Vložil jste 100 tisíc a zůstane Vám nakonec 93 500. To jsou ti „profíci“ a „odborníci“, co nekecají, ale makají.
Takže nejenom, že Vás Babišova vláda chce odírat, ale navíc vymýšlí i legislativní paskvily. Dále připomeňme, že vláda zvyšuje spotřební daně na cigarety a alkohol, což povede jen k růstu černého trhu. Zvýšení daní na alkohol a tabák pouze přinese vyšší míru pašování či pokoutní výroby a stát tak v konečném důsledku vybere méně podobně, jako se to stalo, když tyto daně zvyšoval tehdejší ministr financí Kalousek. Po Kalouskově zvýšení daně o 10% kuřáci masivně přecházeli k nákupům na černém trhu. Každá čtvrtá v ČR vykouřená cigareta byla pašovaná, takže stát po zdražení vybral na dani o 9 miliard méně.
Po zvýšení daně za Kalouska milovníci tvrdých nápojů nepřestali pít alkohol, ale přešli na černý trh. Nebo na individuální dovoz alkoholu z Polska, kde byla spotřební daň tehdy nižší. Zvýšené nákupy spotřebitelů na černém trhu trvaly několik let, až do metanolové krize. Během té doby klesl roční výnos daně z lihu až na 6 miliard. Kvůli příliš vysokému zvýšení daně a zdražení legálního zdaněného alkoholu stát během 5 let přišel o zhruba 6 miliard Kč. Velká část z této sumy skončila v rukou pašeráků a lidí, kteří vyráběli falešné kořalky, tedy v rukou kriminálníků, kteří nakonec způsobili smrt a zmrzačení řady lidí při otravě metylalkoholem. Přesto Babišova ministryně financí nyní navrhuje dokonce dvojnásobné zvýšení daňové sazby na alkohol než v krizových letech 2006 a 2010.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV