Petráš (BOS): Práskání po česku

22.05.2020 4:33 | Zprávy
autor: PV

Co mají někteří naši politici společného s dopisem 99 pragováků? Zachvátila malost, poníženost a úslužnost mocnostem některé naše politiky?

Petráš (BOS): Práskání po česku
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ladislav Petráš

"Práskat se nesmí, ale říct se to musí, velebnosti" řekla stará Keliška v jednom z filmů Z. Trošky. A jak je z naší politické praxe zřejmé, tohoto rčení se drží i někteří naši politici. I když pochybuji, že by to od nich byl nějaký komediální výstup, k pobavení filmových diváků. Považuji to spíše za jejich negativní charakterovou vlastnost, což zrovna nesvědčí o tom, že bych si těchto lidí měl vážit.

O co jde konkrétně. Již v roce 2018 (12. 9. ZDE) jsme se dozvěděli, že Pirátská strana zaslala do Bruselu čtyři smlouvy, o nichž se domnívají, že jsou v rozporu s finančními pravidly EU. "Snažíme se předejít riziku pozastavení čerpání dotačních programů a vracení dotací. Právě z těchto důvodů jsme dodali europoslanci panu Bartu Staesovi klíčové materiály dokládající možné porušování finančního nařízení EU," O tom, že by se Piráti pokusili nejprve řešit tento problém doma, ani zmínka. Prostě - hned "za tepla" napráskat do Bruselu.

Později, v roce 2019, zase někteří poslanci Parlamentu ČR nebyli spokojeni s úrovní svobody slova na Facebboku a Googlu. Proto se dopisem obrátili na americké zákonodárce v Kongresu USA a žádali je, aby se těmto problémem zabývali a prosadili v nich větší regulaci. Vždyť my máme s touto činností dlouhodobě dobré zkušenosti. Například naše ministerstvo vnitra se může chlubit Jakubem Jandou, jako jedním z největších expertů na svobodu slova. Ten přesně ví, jak ochránit naše občany před škodlivostí vlastního úsudku. Takoví experti by, podle našich poslanců, měli být i ve výše uvedených médiích. Proto neváhali a dali dohromady Pražskou výzvu a tu americkým kongresmanům poslali a vyzvali je k větší informační odpovědnosti. Dokonce o svém počinu informovali na tiskové konferenci. Té se účastnilo několik poslanců z různých politických stran. Byli jimi poslanci Helena Langšádlová (TOP09), Jan Lipavský (Piráti), Jaroslav Bžoch (ANO), Pavel Žáček (ODS), Ondřej Veselý (ČSSD), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Jan Farský (STAN).

Podobných případů bylo ještě několik. Ten poslední je starý několik dnů. Jedná se o dopis podepsaný Markétou Pekarovou Adamovou, předsedkyní TOP-09. Dopis byl adresován generálnímu tajemníkovi NATO Stoltenbergovi, jako reakce na jeho vyjádření k našim vnitropolitickým událostem. Dopis začíná takto:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…