Poc (ČSSD): Za několik dní vznikne největší zóna volného obchodu

15.01.2019 8:36

Již v únoru by platnosti měla nabýt obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Japonskem. Vytvoří se tak historicky největší zóna volného obchodu. Dojde k zjednodušení vývozu, ale i poklesu celních tarifů u importovaných japonských aut o 10 procent.

Poc (ČSSD): Za několik dní vznikne největší zóna volného obchodu
Foto: archiv PP
Popisek: Europoslanec Pavel Poc (ČSSD)

„Dohoda by měla značně zjednodušit vývoz našich produktů do Japonska. Rádi by měli být zejména evropští zemědělci a potravinářský průmysl. Ti se běžně neumisťují na prvních příčkách subjektů nejvíce profitujících z obchodních dohod," komentuje dohodu europoslanec Pavel Poc, „potravinářským výrobkům například klesne celní zátěž až v rozmezí 15–30 procent."

Tento nový obchodní rámec, ve kterém se evropský kontinent a japonské ostrovy zavazují k dlouhodobé spolupráci, má za cíl snížit cla do jejich minimální výše. „Lze ho určitě označit za pokrokový. Nově totiž zahrnuje i závazek k dodržování Pařížské dohody o změně klimatu," dodává Pavel Poc.

Poslední krok v ratifikaci učinil Evropský parlament na svém posledním zasedání roku 2018 ve Štrasburku. Europoslanci zvládli o obchodní dohodě hlasovat, přestože jejich práci nečekaně narušily teroristické útoky.

Společnou zónu volného obchodu europoslanci schválili 12. prosince velmi pohodlnou většinou. Svým rozhodnutím tak vytvořili obchodní celek o velikosti až třetiny světového HDP.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

21:34 Kůs (Piráti): Smlouvy v Plzni by už měly být zadávány bez chyb

Zneplatnění smluv a případné škody pro město. K tomu všemu mohlo dojít kvůli nedůslednému uveřejňová…