Prezident Zeman: Pro židovský národ a pro stát Izrael potřebujeme nepodmíněnou solidaritu

21.09.2017 13:24

Projev prezidenta republiky na "4th Annual Algemeiner Jewish 100 Gala"

Prezident Zeman: Pro židovský národ a pro stát Izrael potřebujeme nepodmíněnou solidaritu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Vážený pane prezidente, dámy a pánové, šalom,

děkuji za milé pozvání, které jsem velice rád přijal.

Přede dvěma lety jsem na kongresu AIPAC parafrázoval věhlasný výrok J. F.  Kennedyho: „Ich bin ein Berliner." Tehdy jsem řekl: „Jsem Žid. A mi Jehudi". To ale nestačí, protože v současném světě čelíme rizikům, před kterými pouhá slovní forma solidarity neobstojí.

Co představují rizika současného světa pro židovskou komunitu a pro izraelský stát? V první řadě je to islámský terorismus. Toto je téma, o kterém budu zítra hovořit na Valném shromáždění Organizace spojených národů. A protože nejsem nijak korektní, nebudu mluvit o mezinárodním terorismu, ale o islámském terorismu. Ale téma, které je důležité pro naši diskusi, tedy diskusi mezi přáteli, je trochu jiné. Pojďme hovořit o nedostatku odvahy. Pojďme hovořit o zbabělosti, váhavosti, pokrytectví, o podmíněné solidaritě. Já ji nazývám solidarita ALE. Dám vám pouze několik příkladů. My samozřejmě podporujeme Izrael, ALE nikoliv židovský stát Izrael. Ano, podporujeme skutečnost, že každý stát má mít své hlavní město, ALE jsme proti Jeruzalému jako hlavnímu městu. Ano, plně respektujeme právo Izraele na bezpečné hranice, ALE Golanské výšiny nemohou být součástí izraelského území, a tak dále a tak dále. Každý zabiják z Palestiny je bojovníkem za svobodu, a pokud vyletí z Pásma Gazy rakety na Izrael, je to samozřejmě špatně, ALE nemůžete odpovědět bombardováním Gazy. Rozumíte mi? Toto je solidarita ALE - ale, ale. A tato ALE naprosto maří opravdovou solidaritu. My potřebujeme solidaritu bez ALE, jinými slovy, pro židovský národ a stát Izrael potřebujeme nepodmíněnou solidaritu.

Co za současného stavu potřebujeme? Potřebujeme svíci v temnotě. Potřebujeme konkrétní akci a ne jen slova, slova, slova. Touto svící by se mohl stát přesun ambasád demokratických států z Tel Avivu do Jeruzaléma. České ambasádě jsem tento přesun navrhoval během své návštěvy Izraele před čtyřmi lety. Tehdy mi předseda vlády Netanjahu řekl: „Pokud tak učiníte, dám vám svůj vlastní dům." Doufám, že jeho slib stále platí. Nicméně si o stejném slibu, který učinil Donald Trump během své předvolební kampaně, myslím, že je to dobré znamení, a že bude následováno dalšími odvážnými zeměmi, ne všemi, jen těmi odvážnými. Toto je tedy jasné řešení, jasné gesto, jasný krok k opravdové solidaritě, nikoliv k solidaritě vyjádřené pouze slovně.  Proto bych, drazí přátelé, rád zakončil poslední větou staré židovské modlitby „Příští rok v Jeruzalémě!"

Miloš Zeman, prezident republiky, New York, 18. září 2017

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelení: Jak zlepšit uhlíkovou strategii EU

21:52 Zelení: Jak zlepšit uhlíkovou strategii EU

Na balík klimatických návrhů EU zveřejněný pod názvem Fit for 55, který vzbudil pozornost médií, prů…