Sládeček (SPD): Uloupené Kosovo a česká křivda

19.02.2025 9:06 | Komentář
autor: PV

Proč dělat demonstrace na podporu Srbů? Během posledních sta let se v krizových situacích Srbové několikrát projevili jako naši opravdoví bratři, zatímco my jsme je velmi lacině a bez boje v roce 2008 prodali.

Sládeček (SPD): Uloupené Kosovo a česká křivda
Foto: archiv KS
Popisek: Poslanec SPD Karel Sládeček

Článek byl převzat z Profilu PhDr. Karel Sládeček, MBA - Uloupené Kosovo a česká křivda.

Včera tomu bylo na den již 17 let, kdy byla vyhlášena jednostranně nezávislost Kosova na Srbsku, což byl výsledek dlouhodobého snažení o amputaci Kosova Srbsku. Nechci se pouštět do historických výkladů a polemik na téma historie Kosova, na to máme u nás v hnutí SPD člověka velmi důkladně znalého tématu a mého kamaráda Jardu Foldynu. Já bych svou úvahu chtěl nasměrovat trochu jinam.

Napadlo mě to, když jsem na sociálních sítích zachytil postoje některých našich občanů, z nichž jsem pochopil, že pro mnohé je to téma v podstatě nezajímavé nebo alespoň ne tolik lákavé, tak proč vlastně dělat nějaké demonstrace? Proč se tedy naši kolegové a kamarádi nejen od nás z hnutí scházejí rok co rok na Václaváku a vyjadřují svou podporu Srbům na Kosovu? Obzvláště včera, když nám tak docela přituhlo?

Srbský a český národ jsou historicky spjaty po dlouhá léta. Byli to již naši národní buditelé, kteří se s v Rakousko-Uhersku s nadějí upínali mimo jiné k bratrům Jihoslovanům.  Před začátkem a v době první světové války utíkali Češi z Rakousko-Uherska kromě Ruska také právě do Srbska a mnoho Čechů bojovalo následně na straně Srbska. Krátce po vzniku ČSR byla ustanovena tzv. Malá dohoda, což bylo spojenectví nově vzniklých států ČSR a Jugoslávie doplněných o Rumunsko. Cílem bylo zajistit stabilitu nově ustanovených států v neklidné poválečné době. Hlavně šlo o zajištění proti tehdy nevyzpytatelnému Maďarsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.