Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících

13.02.2021 19:37

V roce 2018 hrozila chudoba 9 % pracujících lidí v EU, kdy kvůli protiepidemickým opatřením toto číslo pravděpodobně poroste.

Zdechovský (KDU-ČSL): Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Už nyní má každý šestý pracovník v EU mzdu, která je nižší než 2/3 mediánové mzdy, kdy se pomyslné nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími stále rozšiřují. Evropský parlament chce proti tomuto bojovat povinným zavedením jednotné metodiky pro výpočet minimální mzdy a dalšími opatřeními, které případně i překročí současnou pravomoc Evropské komise. Proti vzniku legislativy v této podobě se postavil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25362 lidí

„Chudoba pracujících je rozhodně téma, kterým bychom se měli celoevropsky zabývat, nicméně řešení, které se nakonec na plénu odhlasovalo, je příliš levicové, překračuje pravomoc EU a z mého pohledu nedostatečně podporuje podnikavost a malé a střední podniky. Nepřispívá inovacím ani celkovému vytváření konkurenceschopného a udržitelného trhu práce,“ komentuje legislativu místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci Tomáš Zdechovský, který byl u návrhu stínovým zpravodajem.

„Během vyjednávání nebyla na velkou řadu věcí shoda ani uvnitř lidovecké frakce a kolegové proto měli možnost hlasovat podle svého uvážení. Prošel tak třeba požadavek na jednotné řešení minimální mzdy, nutnost vytvořit několik dalších závazných legislativ k teleworkingu, dávkám v dlouhodobé nezaměstnanosti či povinné financování neziskových organizací. Opatření, která trh spíše svážou a ve svém důsledku ani nemusí pomoci těm, jimž jsou určeny,“ vysvětluje dále Zdechovský.

Zdechovský u legislativy uvítal návrhy o agendě dovedností, protože nízká úroveň vzdělanosti je bezesporu jedním z faktorů chudoby pracujících a zvyšování kvalifikace má zásadní význam v dnešním stále měnícím se světu práce. Celkově by ale spíše podpořil vytvoření určitých doporučení, než závazné celoevropské regulace jen minimálně respektující různou ekonomickou úroveň a další specifika jednotlivých členských států.

Zprávu z vlastní iniciativy europarlamentu nyní bude posuzovat Evropská komise, která by měla připravit hned několik dalších závazných legislativ, které předloží do schvalovacího procesu.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.