Šéfovi SPD Tomiu Okamurovi kvůli jeho sporným výrokům hrozilo odvolání z postu místopředsedy Sněmovny, což prosazovali zejména lidovci. Těm vadí zejména Okamurovy výroky o koncentračním táboře v Letech u Písku, což považují za zpochybnění holokaustu. Poukazují i na slova dalších zástupců SPD v těchto záležitostech.
Okamura se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust, ale již ohradil. Už dříve řekl, že SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech za protektorátu, má ale výhrady k tomu, jak se řeší pietní místo, a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti.
K odvolání Okamury potřebovali lidovci dnes shromáždit podpisy 80 poslanců, tedy dvou pětin z jejich celkového počtu. Před polednem jich měli 48, podpořili je Piráti, TOP 09 a ČSSD. K návrhu se mezitím přihlásil i STAN se šesti poslanci.
„Sesbíral jsem podpisy 86 poslanců,“ tvrdil k tomu Bartošek pak na plénu krátce po zahájení úterní schůze.
„Někteří představitelé SPD se opakovaně vyjadřovali hanlivě k utrpení a obětem holocaustu, ať už označením tábora v Letech ´neexistující pseudokoncentrák, kde se vězněni lidé mohli volně pohybovat´, stejně tak jako bývalý tajemník SPD, jehož v současné době vyšetřuje policie, se vyjadřoval, že Židi, cikáni a homosexuálové patří do plynu,“ zahřímal Bartošek vůči poslancům s tím, že takoví lidé přece nemohou reprezentovat Poslaneckou sněmovnu a Českou republiku v zahraničí a nemohou být ani ve vysoké ústavní funkci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová