Nové a ostré stížnosti na sčítání. Úřad začal mazat

30.03.2011 8:23 | Zprávy

Letošní sčítání lidí, domů a bytů vyvolává asi největší vášně v jejich historii. Vedle stížnosti k Ústavního soudu na zasahování do základních lidských práv se sdružují odpůrci, kteří se nechtějí sečíst. Na oficiální facebookové stránce Sčítání lidu se to zase jen hemží nespokojenci, kteří mají s akcí negativní zkušenosti.

Nové a ostré stížnosti na sčítání. Úřad začal mazat

Tváří se to jako pouhé sčítání lidí, domů a bytů, ale podle odpůrců jde o akci, kterou stát neúnosně zasahuje do práv občanů. Sčítání je už napadeno u Ústavního soudu. „Jestli ÚS nerozhodne do data odevzdání, tak prostě nic neodevzdám, protože pokud po tomto datu rozhodne v neprospěch sčítání, tak se velice vážně bojím o svá data," píše jeden z diskutujících na oficiální facebookové stránce Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Na ní nechybějí ani výzvy po demonstraci před sídlem Českého statistického úřadu, protože si nemáme nechat všechno líbit. „Sčítání má být dobrovolné a ne povinné jako za Husáka a ještě strašit občany pokutou. Demokracie á la banány," zlobí se další návštěvník. „Mám to za sebou, ale stejně mi připadá, že to je k ničemu. Vláda potřebuje další peníze a takhle zjistí, co ještě máme a co nám může takzvaně ukrást," kritizuje jiný diskutér.

Paskvil by se měl jmenovat Komplexní informace o každém z nás

Zcela konkrétní námitky se objevují v příspěvku, jehož autor se ptá, proč ČSÚ zajímá období výstavby či rekonstrukce domu nebo bytu, materiál nosných zdí, jestli má koupelnu, jak topí nebo jestli má žumpu. „Tyto absurdní otázky vystupují pod hlavičkou sčítání lidu. Neměl by se tento paskvil jmenovat Komplexni informace o každém z nás?" dává průchod své nespokojenosti.

„Do formulářů nemusíte odpovídat pravdivě," upozorňuje jeden z diskutujících, že v zákoně se píše o povinnosti poskytnout přesné a úplné údaje, ale o jejich pravdivosti v něm zmínka není. „Nabádáním k uvádění nepravdivých informací rozhodně nenapomáháte dobré věci, naopak takto mrháte penězi vynaloženými na sčítání, statistický úřad má zájem o pravdivé a nezkreslené informace," zareagoval administrátor facebookové stránky Sčítání lidu, domů a bytů 2011.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit vyváženost?

Myslím teď mezi ochranou životního prostředí a průmyslem-ekonomikou? Co přesně v tomto směru navrhujete? Vím, co kritizujete, ale jaký je podle vás ten balanc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Čemu se diví?“ Pavel nepojede na summit NATO. Známe důvody

15:21 „Čemu se diví?“ Pavel nepojede na summit NATO. Známe důvody

Petr Pavel si sám zařídil, že na summit NATO v červenci nepojede. Vyplývá to ze slov bývalých i souč…