Nemoci, které si můžete přivézt z dovolené u moře

16.08.2013 0:00

Léto je doba dovolených, které mnozí z nás tráví v zemích kolem moře. Vedle krásného opálení a letních zážitků si však domů můžeme přivézt také nepříjemné nemoci.

Nemoci, které si můžete přivézt z dovolené u moře
Foto:
Popisek:

Čtyři  nemoci, které si můžete přivézt z dovolené u Středozemního či Rudého moře
 
V tomto článku se dočtete, s jakými chorobami se můžeme setkat v Itálii, Chorvatsku nebo i v  Egyptě a jak se jim účinně bránit.

Hepatitida A
Na dovolené nás může vedle jiných onemocnění ohrozit hepatitida typu A. Je také známá jako nemoc špinavých rukou a nejčastěji se přenáší v důsledku nedostatečné hygieny, případně po pozření znečištěné potravy. Tou mohou být i kostky ledu v nápoji připravené ze znečištěné vody nebo nedostatečně tepelně zpracované ryby. První příznaky nákazy se objeví po 2 až 7 týdnech a jsou podobné běžné chřipce. Dochází ke zvýšení teploty, bolestem svalů a kloubů, nevolnosti, zvracení a nechutenství. Nemocnému se pak doporučuje klid na lůžku a podávání léků, které chrání jaterní buňky a podporují jejich obnovu. Proti hepatitidě typu A se lze chránit očkováním, o něž můžeme požádat svého praktického lékaře. Je také možné užívat extrakt z ostropestřce mariánského, který přispívá k ochraně jater. Na našem trhu si jej můžeme zakoupit v lékárnách i bez předpisu pod názvem Silymarin 140.

Cestovatelský průjem
Spoustu turistů během dovolené postihne takzvaný cestovatelský průjem. Příčin tohoto onemocnění je celá řada, od špatné hygieny, přes změnu stravy až po časový posun a únavu. Obvykle za nimi mohou stát kmeny bakterie E. coli. „Abychom se průjmu vyhnuli, neměli bychom v nápojích pít led. Na ulici bychom neměli kupovat zmrzlinu ani jídla s plody moře. Z ovoce a zeleniny bychom měli jíst pouze ty druhy, které si můžeme sami oloupat. V případě, že průjmem onemocníme, měli bychom dbát na dostatečný přísun tekutin. Pro rehydrataci jsou vhodné přípravky s obsahem iontu a glukózy,“ vysvětluje Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí šumivé tablety Fluidex na přípravu roztoku s obsahem minerálů a glukózy. „Je také vhodné poohlédnout se po probioticích, které se nemusí skladovat v ledničce, a jsou proto vhodné pro cestování. V současné době jsou již k dostání v kapkách pro děti od 3 měsíců a v kapslích pro dospělé,“ dodává Minczinger.

Břišní tyfus
Při cestování do Tuniska, Alžírska či Egypta bývá turistům doporučováno očkování proti břišnímu tyfu. Tím se můžeme nakazit z vody kontaminované bakterií Salmonella enterica typhi. Ke znečištění vody dochází přes výkaly nemocného. Riziko nákazy existuje také v případě, že sníme nedostatečně tepelně upravené jídlo připravené z infikovaného zvířete. Tyfus se projevuje náhlou vysokou horečkou se zimnicí. Mezi příznaky jsou dále nechutenství, nevolnost a kašel. Očkování proti tyfu by mělo jít ruku v ruce s dalšími preventivními opatřeními, mezi nimiž najdeme také přísné dodržování hygieny. I v tomto případě se doporučuje vyhýbat se ledu a pít pouze balenou nebo převařenou vodu. Stravovat bychom se měli pouze v takových zařízeních, u nichž je patrné dodržování hygienických předpisů.  

Malárie
Malárie patří mezi onemocnění, jež mohou mít fatální následky. Určité riziko nakažení existuje v případě cestování do některých končin Egypta. Přenašečem je komár, který po štípnutí infikuje člověka parazitem malárie. Tento parazit se pak usadí v lidských játrech, jejichž buňky napadá. V této době obvykle nejsou pociťovány žádné symptomy. Posléze však parazit začne napadat také červené krvinky a vylučuje do krve toxin, jehož působením dochází po 10 až 28 dnech k typickým projevům malárie. Mezi ty patří horečka, zimnice, bolesti hlavy a svalů nebo únava. Nakažený může také zvracet nebo onemocnět žloutenkou. Pokud se chceme před malárií chránit, měli bychom s alespoň měsíčním předstihem navštívit lékaře, který nám předepíše antimalarické přípravky. Samozřejmostí by měla být ochrana před poštípáním, kterou představují například repelenty nebo vhodné oblečení.  

Silymarin 140 Generica, cps. 60
Jediný produkt na trhu obsahující standardizovaný extrakt z ostropestřce mariánského – silymarin a esenciální fosfolipidy. Silymarin podporuje zdraví jater, přispívá k jejich ochraně a detoxikaci a pomáhá udržovat jejich funkci. Také napomáhá podporovat čištění těla a trávení. Zároveň přispívá k ochraně buněk a tkání před oxidačním poškozením.

Fluidex® Generica, tbl. eff. 20
Šumivé tablety na přípravu roztoku s obsahem iontů a glukózy. Roztok, který vznikne po rozpuštění jedné tablety ve 150 ml pitné vody je hypotonický (228 mmol/l), nehrozí předávkování přípravkem. Přípravek obsahuje 60 mmol/l sodíku (Na +).

Probicus Generica, cps. 30
Kapsle s obsahem 10 miliard CFU biologicky získaného čistého kmene Lactobacillus plantarum 299v. Aktivní bakterie jsou lyofilizované, což zaručuje jejich životnost a tím i účinek. Navíc není nutné je skladovat v ledničce. Bakterie jsou chráněny acidorezistentní technologií Star®, která jim poskytuje 100% ochranu proti žaludečním kyselinám a umožňuje, že se bakterie uvolňují až ve střevě.

BioLac Baby drops Generica, 6 ml
Nové jedinečné kapky pro děti už od 3 měsíců, s obsahem probiotických kultur, které jsou přirozeně přítomné v mateřském mléce. Současný příjem kmenů Lactobacillus plantarum LP01 a Bifidobacterium breve BR03 přispívá ke zvýšení střevního komfortu, k zachování rovnováhy střevní motility a zlepšení střevního tranzitu a ke snížení plynatosti. Napomáhá obnovení rovnováhy střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky. Díky patentované technologii výroby nemusí být kapky v ledničce ani po otevření.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…