Podnikatel Okamura k prezidentské volbě: Nemůžu prohrát

05.11.2012 19:40

Nejen do Senátu. Podnikatel Tomio Okamura míří i na Pražský hrad. Souběh funkcí senátora a prezidenta je však dle Ústavy v České republice nemožný.

Podnikatel Okamura k prezidentské volbě: Nemůžu prohrát
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Volební vůz Tomia Okamury

Podnikatel Tomio Okamura získal v říjnových volbách post senátora. Ten mu ale nestačí, míří výše. Respektive nejvýše. V pondělí oznámil, že nasbíral 58 tisíc podpisů, které jej opravňují ke kandidatuře na post prezidenta republiky. To vše bez jediného billboardu či reklamy.

"Oki" to zkouší?

Podle politologa Rudolfa Kučery však Okamura valné šance na úspěch nemá. "Okamura to zkouší, zjistil, že se mu podařilo stát senátorem, a to ho povzbudilo. Šance ale nemá, celostátně úspěšný nebude," řekl ParlamentnímListům.cz politolog.

Ekonom, prognostik a čestný předseda ČSSD Valtr Komárek přidává svou zkušenost s novopečeným senátorem. "Vzdáleně ho znám z různých sešlostí, párkrát jsme spolu hovořili. Působil přátelsky, nemám vůči němu žádné zaujetí," uvedl pro redakci čestný člen sociální demokracie. Dodal ale, že co se týče šancí na prezidentský úspěch, příliš jich Okamurovi nedává.

Na Zemana nemá

"Na vrchol to nedotáhne. Třeba na Miloše Zemana stačit nebude, je to pro něj jen jakási zajímavá zkouška," popsal Komárek. Ten vysvětluje i Okamurův odvážný krok - po zisku senátorského křesla touhu obsadit i Hrad.

Byznysmen to zkouší. Na maximum

"Jako správný byznysmen to zkouší na maximum, pokusí se o to několikrát," předjímá Komárek s tím, že pro "Okiho" by jistě byla atraktivnější pozice pána Hradu, než senátora.

Senátor i prezident? Ústava říká NE

Právník Kolja Kubíček ale v této souvislosti upozorňuje na zajímavou skutečnost. "Podle článku 22, paragrafu jedna a dva Ústavy České republiky je slučitelnost funkcí senátora a prezidenta nemožná. Pokud by se senátor při výkonu své funkce stal prezidentem, jeho senátorský mandát by automaticky zanikl," uvedl pro ParlamentníListy.cz advokát.

A co na to Tomio Okamura? Ke své kandidatuře pro redakci uvedl: "Ve stručnosti jde o to, že kampaní na prezidenta sice prodělám ještě nějaký milion navíc ale - a to je zásadní - nemůžu prohrát. A i když nebudu zvolen, tak prostě skutečně zmapuju terén a všichni uvidíme kolik občanů za mnou  - za senátorem Okamurou v republice stojí. I kdyby to bylo jen 15 procent - tak je to víc než mají leckeré parlamentní strany. V takovém případě mám daleko silnější mandát než prostý senátor a daleko lépe budu také prosazovat svůj program."

Sám Okamura totiž voličům slíbil, že nebude anonymní senátor s nulovou pravomocí, ale silná osobnost, která bude mít sílu a potenciál program prosadit. Kandidatourou na prezidenta proto jen prý začíná naplňovat svůj volební program. 

Na post prezidenta republiky kromě Okamury kandiduje třeba někdejší šéf ČSSD a expředseda vlády Miloš Zeman, bývalý šéf úřednické vlády Jan Fischer nebo hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz. Ten měl v pondělí nasbíráno už přes osmdesát tisíc podpisů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jana Šulcová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Změna podmínek u osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a „bytu“

16:09 Finanční správa: Změna podmínek u osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a „bytu“

Od zdaňovacího období roku 2021 došlo novelou zákona o daních z příjmů ke změně (zpřísnění) podmínek…