První se stal začátkem března. Při kontrole rumunské dodávky s přípojným přepravníkem celníci našli v prostoru pro spolujezdce kanystry s barvenou naftou o celkovém objemu 105 litrů bez potřebných dokladů. V hale pak vozidlo podrobili důkladné kontrole a zjistili, že pod improvizovanou lůžkovou přestavbou za zadními sedadly, která byla připevněna k dělící stěně nákladového prostoru, se nachází tajná schránka. Při bližším ohledání se ukázalo, že se jedná o nádrž, která má nahoře nalévací prostor a výpustný ventil celníci našli při ohledání podvozku. V nádrži o celkovém objemu přibližně 470 litrů řidič nelegálně přepravoval dalších 290 litrů barvené nafty, která je určena výhradně pro výrobu tepla, a nikoliv pro pohon motorů.
Měl Izrael právo udeřit na Írán?Anketa
Obdobný případ celníci řešili minulý víkend, opět na dálnici D2. Za pomoci výstražného znamení dynamicky zastavili rumunskou dodávku s přípojným přepravníkem. Řidič popřel, že by přepravoval jakékoliv zboží zatížené spotřební daní. Důkladnou prohlídkou vozu v kontrolní hale se však prokázal opak. Obdobným způsobem byla ve vozidle vybudovaná skrytá nádrž o celkovém objemu 500 litrů. Celníci z ní vypustili 420 litrů barvené nafty. Z řidičovy výpovědi pak vyplynulo, že vozidlo patří muži, který řídil zmíněnou dodávku v březnu. Majitel ho před cestou pouze upozornil, že si nemusí dělat starost s tankováním, vůz má prý dostatečně velkou nádrž.
V obou případech celníci naftu zajistil, pachatelé o ni přijdou a budou muset zaplatit příslušnou spotřební daň. Evropská směrnice i český zákon o spotřební dani přesně vymezují limity pro osobní spotřebu, kdy není třeba prokazovat zdanění, ale také podmínky, za kterých je možné zboží zatížené spotřební daní ve větším množství převážet.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva