Poslanci rozhodnou o přímé volbě prezidenta a o rozpočtu

14.12.2011 6:50

Poslanci dnes rozhodnou o ústavní novele, která by zavedla přímou volbu prezidenta. Osud předlohy není jasný. Strany sice přímou volbu hlavy státu podporují, neshody ale panují kolem jejích pravomocí. Sněmovna bude také s konečnou platností schvalovat návrh státního rozpočtu pro příští rok. Schodek je navržen 105 miliardy korun, o 30 miliard nižší než letos.

Poslanci rozhodnou o přímé volbě prezidenta a o rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna bez poslanců

Vládní ústavní novela o přímé volbě hlavy státu popisuje způsob volby a předpokládá rozšíření výčtu důvodů pro prezidenta. Pozměňovací návrhy, o nichž budou poslanci hlasovat, podali sociální demokraté a komunisté. Týkají se hlavně pravomocí. Neshody trvají ve jmenování bankovní rady České národní banky.

Změny v řádu milionů

Sama koalice nemá sílu ve sněmovně ústavní novelu prosadit, hlasy opozice jsou nutné. K přijetí předlohy je nutných nejméně 120 hlasů. Pokud by ji sněmovna schválila, ještě složitější situace by patrně nastala vzhledem k rozložení sil v Senátu.Při hlasování o návrhu státního rozpočtu poslanci posoudí návrhy vesměs opozičních poslanců na přesuny peněz v objemu téměř 15 miliard korun. Předpokládá se, že většina z nich schválena nebude. Klíčový rozpočtový výbor doporučil poslancům schválit jiné změny jen v objemu 12 milionů korun.

Návrh hospodářského plánu předpokládá, že stát by měl v příštím roce vybrat celkem 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,19 bilionu. Počítá ale patrně s nereálným růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Podle poslední prognózy však růst zpomalí na jedno procento, což by zkrátilo příjmy o 17 až 18 miliard korun. Ministerstvo chce ještě počkat na lednovou prognózu. V případě nepříznivého vývoje by vláda případně předstoupila před sněmovnu s novelou zákona o státním rozpočtu, která by novou situaci odrážela.

Opozice vládní předlohu kritizuje. Upozorňuje mimo jiné na to, že je postavena na nerealistických prognózách. Přestože opoziční poslanci rozpočet nepodpoří, koalice má ve sněmovně dostatek hlasů, aby byl schválen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Dopravní opatření na Čechově mostě

18:01 MHMP: Dopravní opatření na Čechově mostě

O prodlouženém víkendu 26. – 28. října 2019 bude Čechův most uzavřen pro automobilovou dopravu ve sm…