Ústavní soud: Případ Davida Ratha zavání politickou objednávkou

05.12.2012 22:23

Ústavní soud připustil, že případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha připomíná politickou objednávku. Rath podal ústavní stížnost proti svému zadržení do vazby, která sice v tomto ohledu nebyla vyslyšena, nicméně během jejího přezkoumávání došel ÚS k závěru, že minimálně v jednom bodě argumentace mají poslancovi právníci pravdu.

Ústavní soud: Případ Davida Ratha zavání politickou objednávkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

„Liknavý postup v ozřejmění místní příslušnosti státního zastupitelství zakládá mimo jiné důvod k pochybnostem o nestrannosti dozorujícího  státního zástupce a zákonnosti jeho postupu," píše se v Rathově ústavní stížnosti ze 7. července. Trestné činy, ze kterých je Rath obviněn, se měly udát na území hl. města Prahy nebo Středočeského kraje. Jeho případ byl ale nejprve řešen v Ústí nad Labem, odkud pochází dnes už vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí připustil, že tato námitka mohla být opodstatněná. „Ústavní soud přisvědčuje stanovisku stěžovatele, dle něhož v dostatečném předstihu před datem 14. května 2012, tedy před jeho zadržením Policií ČR, mělo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem povinnost postoupit věc místně příslušnému dozorujícímu státnímu zástupci, respektive vyloučit vlastní místní příslušnost k výkonu dozoru,“ píše se v rozhodnutí senátu Ústavního soudu.

Soudci navíc šli ještě dál, když naznačili, že se začíná jednat o obecněji využívanou praxi vyšetřovacích orgánů, která signalizuje závažné porušování principů právního státu.

Jak poukazuje server Prvnízprávy.cz, další námitkou proti jeho vazbě se stal fakt, že byl odposloucháván v době, kdy ještě nebylo rozhodnuto o jeho vydání. Tyto důkazy proto nabyly nezákonného charakteru a měly by v dalším řízení být nepoužitelné.

Soud nyní pracuje s jinou skutkovou podstatou

Právníci také poukazují na další sporný a zásadní aspekt celé aféry. Podle nich skutek vymezený v usnesení o zahájení trestního stíhání Davida Ratha představuje několik skutků uměle pospojovaných tak, aby kdykoli bylo možné některý z nich vypustit s odkazem na zachování totožnosti skutku.

„Usnesení o zahájení stíhání neodpovídá popisu skutku, jak je vymezen v žádosti o udělení souhlasu k odevzdání stěžovatele soudu. Popis skutku je nejednoznačný, vnitřně rozporný a neurčitý," stojí ve stížnosti. Právníci proto tvrdí, že když policie žádala o vydání Ratha, popsala skutkovou podstatu činu jinak, než jak je popsán v pozdějších materiálech, se kterými pracuje soud.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

4:44 Viděla očkování Babiše. ,,Ty kecy, to už ne.” Vakcinace očima lékařky: Sputnik i stavy ,,po opici”

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 Universum, které začne fungovat později než se plá…