Za fotovoltaiky může Fischer. Věděl, jak to dopadne, zlobí se Drobil

10.11.2010 18:05

ParlamentníListy.cz se dotázaly ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) na jeho názor na problém s podporou fotovoltaické energie, kvůli které vzroste cena elektřiny.

Za fotovoltaiky může Fischer. Věděl, jak to dopadne, zlobí se Drobil
Podle Drobila hrozí Česku arbitráže od určité výše zdanění. Česká vláda podle něho postupovala zodpovědně, neboť si byla vědoma, že tu jsou hrozby arbitráží v různých oborech. Proto při stanovení procentní sazby srážkové daně pro fotovoltaiku vláda vycházela z toho, jaký byl dán závazek ivestorům do solárních elektrátren, když na tento trh vstupovali a kdy se jim slíbilo, že jejich investice má být návratná do 15 let.

Brutálně pokřivený trh

„Na to je stanovena výkupní cena. Nikdo nepočítal v roce 2005, 2006, 2007, jak rychle se bude vyvíjet technologie, která to dnes srazí k sedmi, osmi či devíti letům. Srážková daň je nastavena tak, aby při dnešních cenách technologií garantovala patnáctiletou návratnost investic," řekl ParlamentnímListům.cz Drobil, podle něhož byl stanovením výkupní ceny 12 korun za 1 kWh z fotovoltaiky oproti dvěma až třem korunám u normální elektřiny brutálně pokřiven trh s energetikou.

„Mimo jiné, ten problém, který dnes existuje s fotovoltaikou a který by měl být mementem pro českou společnost, byl dominantně zaviněný vládou pana Fischera. Tou nejpopulárnější českou vládou, která tady byla. Ta vláda rok nedělala nic, proto mohla být populární. Na situaci mohla reagovat, byla na to upozorňována. Podle mých informací pan Fischer řekl, že to upozornění vnímá, ale skutek utek. Nic se neudělalo. Tím největším viníkem této situace je ČSSD, která shodila Topolánkovu vládu, a vláda Jana Fischera. Větší viníci nejsou,"dodal Drobil.

O reakci jsme požádali i expremiéra úřednické vlády Jana Fischera. Ten ale nereagoval.

Paroubek souhlasí s Drobilem

Fotovoltaiku vyčítá Fischerovi i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Mě tak trochu překvapuje poněkud sebevědomé vystupování premiéra Jana Fischera. Zatímco si ladí svůj mediální obraz, měl by trochu zpytovat svědomí, a to ve věci fotovoltaických elektráren. Byl jsem u toho, když jej asi před rokem Mirek Topolánek upozornil na toto hrozící nebezpečí, a on s tím neudělal vůbec nic," uvedl pro ParlamentníListy.cz Paroubek.

Sněmovna v úterý schválila 26procentní daň na elektřinu ze slunečních elektráren o výkonu nad 30 kilowatt. Tato daň bude platit tři roky. Novela také zdaňuje 32 procenty bezplatné emisní povolenky a zvyšuje poplatky za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren.

##MINIPAS 1973##


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fanoušci Karla Gotta se styděli, naznačil profesor. Co padlo poté, bylo vyhrocené

11:42 Fanoušci Karla Gotta se styděli, naznačil profesor. Co padlo poté, bylo vyhrocené

ANKETA V souvislosti s Karlem Gottem a lidmi, kteří ho měli rádi a teď po něm truchlí, promluvil na …