„Jak to ten gauner mohl vypustit z d*žky?“ Přijeli to říct Pražákům. A řekli

19.02.2024 12:54 | Reportáž

„Chtěli jsme přijet sem, abyste v Praze věděli, že žijeme. Nechceme být někde uklizení. Stávka domluvená s vládou není stávka,“ řekli ParlamentnímListům.cz Pavel a David, dva soukromí farmáři z Jižních Čech. Byli jsme před Ministerstvem zemědělství, když tam ráno demonstrovali zemědělci.

„Jak to ten gauner mohl vypustit z d*žky?“ Přijeli to říct Pražákům. A řekli
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Protest části zemědělců před ministerstvem zemědělství

Anketa

Mají čeští zemědělci proč protestovat?

97%
2%
hlasovalo: 46420 lidí

„Byrokracie se jako pijavice pomalinku sune zemí. Napadá zemědělství jako rakovina a my neděláme nic jiného, než počítáme, kolik hoven kráva vy*ere na louce,“ postěžoval si Pavel, který má hospodářství v Jižních Čechách nedaleko Orlíku nad Vltavou. S kolegy postával před budovou Ministerstva zemědělství v Praze, kam se sjeli hned nad ránem demonstranti na traktorech a dalších zemědělských strojích.

Byrokracie likviduje zemědělství

„Je to spíše demonstrace protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců málo společného,“ řekl premiér Petr Fiala na konto dnešních demonstrantů po jednání se zástupci Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR a Asociace soukromého zemědělství ČR minulý týden. „Pátá ruská kolona? Hloupost. Kvůli tomu ale přijelo tak o padesát traktorů méně, protože to vzdali. My jsme vydrželi, přijeli a bojujeme proti zlu. Snad to k něčemu povede,“ sdělil Pavel a obrátil očil v sloup tázaje se: „Jak to ten gauner mohl vypustit z držky?“

„Nejsme v žádných svazech, jsme zde sami za sebe. Jsme sedláci, takže nás žádné dohody s vládou, že budeme na hranicích, nezajímají. Chtěli jsme přijet sem, abyste v Praze věděli, že žijeme. Nechceme být někde uklizení. Stávka domluvená s vládou není stávka,“ doplnil jeho kolega David. Hovořil o společném evropském protestu zemědělců, který se bude konat 22. února u hranic republiky. Postupné živoření českého zemědělství začalo podle nich před deseti lety a nyní jsou farmáři zavaleni papíry, kontrolami, a tak dále. „Doháníme to o víkendech, kdy si každý Pražák válí koule na chatě,“ dodali.

Anketa

Má Evropa přejít na válečnou ekonomiku, aby se ubránila Rusku?

6%
93%
hlasovalo: 45988 lidí

„Dnešní byrokracie je řízená likvidace zemědělství. Paní, co dělá poradenství v zemědělství, mi řekla, že už kvůli tomu skončilo několik desítek zemědělců na Budějovicku. Můžou se na to vy*rat. Chtějí nás odradit nesmyslnou prací a pak sem přijdou korporátní sr*či z Ameriky jako BlackRock, kteří skupují akcie všude možně, skupují pozemky. Následně si budou diktovat co, za kolik a v jaké kvalitě. A tady vymře konkurence. K tomu to spěje,“ zmínil také David.

Husity na ně a pomlátit

„Green Deal, Evropská unie a naše vláda nám házejí klacky pod nohy,“ vykřikl a dal se do pláče  nachmelený Petr, zemědělec ze Zruče nad Sázavou na Vysočině. Dělá to čtyřicet let a stále více se děsí právě Green Dealu, kvůli kterému zemědělci mohou využívat stále méně hnojiv, což prý ničí jejich živobytí. Podle něj je Fiala zkorumpovaný podvodník a s tím, že je „ruský šváb“ nesouhlasí. „Katastrofa, hanba, husity na ně, pomlátit a hotovo,“ řekne nakonec.

„Nechceme platit za to, že krávy prdí!“ To nesl napsané na transparentu mladík Jenda, který přijel z rodinné farmy z Rokytnice v Orlických horách. „Bohužel se po nás už chce, abychom platili emisní poplatky za chov skotu, což je v této době pro nás asi nejvýdělečnější záležitost. Ceny pšenice jsou čytři stovky za metrák, zatímco náklady činí až dva tisíce korun. S mlékem je to trochu lepší, než bývalo, ale žádný zázrak,“ vysvětlil s tím, že na zemědělství se celá léta zapomínalo a některé roky si museli na farmě vzít půjčku, aby mohli zasít: „A nemáte jistotu, že něco vyroste. Takže hrajeme hazard se životem. Když nevyroste, tak skončíme v insolvenci.“

Také ho štve, že musí stále vyplňovat nějaké papíry místo toho, aby se víc soustředil na hospodářství. A Fialovy odsudky? „Osobně Ukrajinu podporuju. A takových je nás tady více. Je ale pravda, že mě naštvalo, když byla cena obilí na celkem přijatelné výši, ale pak spadla, protože přitáhli obilí z Ukrajiny. Náklady dvakrát vyskočily, cena dvakrát spadla.“ Na jednom z traktorů stojících v řadě na pražské magistrále nedaleko Ministerstva zemědělství visel transparent s nápisem: „Neberte nám radost z práce.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

V této době skončí každá demonstrace do ztracena., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusegoliard , 19.02.2024 14:49:49
Praha není v současné době vhodným místem pro demonstrace proti arogantní vládě, která nejen zametá své kauzy pod koberec, ale která pohrdá lidmi této země, protože slouží zájmům mocností, které už ovládají ekonomiku Česka. Vláda je pod ochranou zvenku a nebojí se hněvu lidu. Tady pomůže jen tsunami a na to rozpolcené Česko, jak vidno nemá. Zase můžeme čekat nějaké změny jen jako poslední. Češi už na sebe nemohou být hrdí, mamon udělal své.

|  22 |  0

Další články z rubriky

Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

4:44 Nechutné. Ani vidět to nemůžu. Nákup paprik kazí Čechům náladu

Paprika, která je u nás klidně za stovku, stojí na Balkáně pakatel. Maximálně půldruhého eura. Na tr…