Ze 79,90 Kč najednou 199 Kč. Jak nás oškubala svatomartinská husa

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
08.11.2023 9:40 | Analýza

Husy, které neodmyslitelně patří na svatomartinské menu, sice oproti loňsku v některých supermarketech lehce zlevnily, oproti předloňsku jsou však prodávány stále za těžce uvěřitelné ceny. Zatímco v roce 2021 šlo ještě kilo husy v Albertu pořídit za 79,90 Kč, dnes ji již budete mít ve stejném supermarketu za 199 Kč/kg v případě chlazené varianty a 159 Kč/kg dáte za mraženou. A to ještě z Maďarska. Podobné cenové rozdíly panují i v dalších supermarketech a kupříkladu v Globusu dáte za 4kilovou husu až o 280 korun více oproti listopadu 2021. Zemědělský a potravinářský analytik Petr Havel pro ParlamentníListy.cz shrnul, že je za tím hned trojice hlavních důvodů. Proč svatomartinská husa ,,oškubala" českého zákazníka?

Ze 79,90 Kč najednou 199 Kč. Jak nás oškubala svatomartinská husa
Foto: Radek Kotas
Popisek: Husy v supermarketu

Letošní svatomartinské menu sice nepodražilo natolik jako v loňském roce, ceny jsou však oproti těm před dvěma lety úplně jinde.

Slavnostní pokrm, který tradičně tvoří husí kaldoun a stehno s variací knedlíků či pečená husa se zelím, se v případě rodinného obědu v restauraci – vzhledem k cenám, které přesahují běžně i 500 korun za jednu porci – značně prodraží a mnozí lidé tak v posledních dvou letech dávají přednost domácí přípravě husy, což potvrzují i samotní restauratéři a majitel restaurace Pivovar Národní Jan Mužátko pro ČTK uvedl, že ještě před pandemií covidu-19 byly husí hody vyhledávanou akcí; poté, co husy zdražily, ale zájem polevil.

I v případě domácí přípravy chlazené či mražené husy však letos nejde o lacinou záležitost, o čemž se ParlametníListy.cz přesvědčily v samotných českých supermarketech.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Eb, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepikapi , 08.11.2023 11:53:02
Inu,husa za nic nemůže,hlavně nemůže za výmluvy .....,kteří snad ví jak vypadá mražená,pozor-s maďarsko/ukrajinským štítkem bydliště,ale o živé huse ví kulové,naštěstí jsme doma kdysi,kdy ještě nevládla česku blbost a zlodějna,měli husy doma a slátaniny typu "krmné směsi",používané v každé třetí větě,prostě nemají váhu,nemají nic-stejně tak velké nic bude mít za chvíli Česko s touto vládou,těmito lháři a smyšlenkáři,kteří místo toho aby se soustředili na zlepšení,pouze blafují,přepočítavají a konstatují,žít bez husy není obtíž a hnus,vím to,neměl jsem ji 30 let,žít vedle magora je postatně horší,vím i tohle,páč není možné se jej zbavit.

|  10 |  0

Další články z rubriky

 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

20:05 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

Hmyz, konkrétně cvrčci, jako součást uzenin a masných výrobků. Studie z Mendelovy univerzity v Brně,…