Demokracie v pardubickém ANO: „Ruku zvednete podle toho, jak ji zvednu já nebo Martin!“

4.6.2021 4:42 dop. | Kauza

Ovládnutí hlasování o vnitřních procesech v politických stranách je devízou těch největších hráčů. Jestli někdo patří na samou špičku, jsou to Miroslav Poche a Radmila Kleslová. První jmenovaný dokázal s ČSSD divy, stejně tak byla zdatnou zákulisní postavou někdejší starostka Prahy 10 a premiérova prodloužená ruka v oblasti byznysu a práva. Jak ale kuloární dohody vypadají v podání laiků, o tom se záhy přesvědčíte.

Demokracie v pardubickém ANO: „Ruku zvednete podle toho, jak ji zvednu já nebo Martin!“
Foto: archiv redakce
Popisek: Inkriminovaný mail poslance ANO Kytýra spolustraníkům

Anketa

Vážíte si exprezidenta Václava Klause?

37%
32%
hlasovalo: 18823 lidí
ParlamentníListy.cz zpovídají zástupce politických stran a hnutí v jednotlivých krajích. Snažíme se dopátrat finálních podob kandidátek. Současně s tím nás zajímají intriky a podrazy, pakliže se jich někdo dopustil. Rozeslané dotazy přinášejí, jak vidno, ovoce. Redakci se podařila získat interní komunikace v pardubickém regionu.

Autorem textu je poslanec, o němž jsme poslední čtyři roky neslyšeli vůbec nic. Jde o zástupce hnutí ANO Jaroslava Kytýra. Ten je současně ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a v takzvaném rozpočťáku, tedy v rozpočtovém výboru. Zvládá rovněž účast v podvýborech a komisích.

E-maily, z nichž budeme citovat, se vztahují k prohlasování místní kandidátky do Sněmovny. Princip je v ANO poměrně čitelný. Regiony navrhují pořadí, to následně putuje k poslanci Janu Richterovi, jenž zastává post vedoucího centrály. Po nezbytných škrtech a změnách se kandidátky dostávají na stůl předsedovi ANO Andreji Babišovi. Ten by měl mít finální slovo.

Než k tomu dojde, vraťme se na začátek celého procesu.

V Pardubicích se chystal sněm a jeho cílem bylo 24. května v 18.00 vybrat ty správné tváře. To znamená, že se od roku 2017 vlastně nic nezměnilo. Až na jednu výjimku. Z prvních pozic vypadl člen dolní komory Jan Řehounek. Zbylé tváře zůstávají. Jedná se o poslance Kolovratníka, Kytýra a Kasala. Právě Kytýr se jal celou chystanou organizaci a volbu kočírovat. A to prostřednictvím hromadného e-mailu.

Aby všem bylo jasné, kterak hlasovat, a hlavně pro koho a kdy zvednout ruku.

Dejme mu slovo.

Z e-mailu...

„Krajský sněm nebude jednoduchý, a proto si dovoluji Vám poskytnout důležité informace,“ zmiňuje Kytýr. A následně věc blíže rozvádí. „Podporujeme VEŘEJNÉ HLASOVÁNÍ na sněmu – toto je v souladu s jednacím řádem, který jste dostali. Lze předpokládat, že někdo navrhne tajné hlasování, kde jsme PROTI,“ píše řadě členů ANO v Pardubickém kraji. Další pokyny následovaly: „JSME PROTI návrhu krajského předsednictva s lídrem Honzou Řehounkem. JSME PRO návrh, který přednese oblastní předseda Pardubic Jiří Rejda s lídrem MARTINEM KOLOVRATNÍKEM, kde KYTÝR je na druhém místě,“ vysvětluje Kytýr. „JSME PROTI jakýmkoliv kreativním nápadům, které budou směřovat k narušení křehké dohody PARDUBICE a SVITAVY,“ uzavírá.

Jelikož svým spolustraníkům zjevně příliš nedůvěřuje, právě sepsané věty rozvedl, aby je pochopil úplně každý.

Zkrátka a dobře „hlasujeme zvednutím ruky podle krajského předsedy HONZY PROCHÁZKY, našeho lídra MARTINA KOLOVRATNÍKA a podle MĚ (vždy se budu snažit v rozpravě vystoupit a vysvětlit, proč podporujeme nebo nepodporujeme daný návrh). Bohužel oblastní předseda Miroslav Navrátil na krajském předsednictvu hlasoval proti usnesení našeho oblastního sněmu a lze předpokládat, že zase nebude hlasovat s námi. Je mi to líto,“ uzavírá Kytýr salvu chystaných kroků.

Kandidátka nakonec dopadla podle jeho přání. Poslanec Kolovratník získal pozici lídra. Druhým v pořadí je svitavský poslanec Jaroslav Kytýr, třetím chrudimský David Kasal. Čtvrtou na kandidátce je Jana Hanzlíková a pětici uzavírá David Švec. Zmíněný poslanec Řehounek se na první příčky skutečně nevešel. Výhybku v pečlivě naplánované cestě dvojice Kytýr & Kolovratník může uskutečnit prakticky jediný muž: Andrej Babiš.

V roce 2017 si ANO připsalo v Pardubickém kraji čtyři mandáty při zisku 30,81 procenta. Aktuální propad na zhruba 22–23 procent znamená, že by nyní získalo dva, maximálně tři mandáty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. NovýTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor: Projev Fialy nepobral ani koaliční partner. A je toho víc

14:04 Tak pozor: Projev Fialy nepobral ani koaliční partner. A je toho víc

Ve středu večer vystoupil s mimořádným projevem k občanům premiér české vlády Petr Fiala. Věnoval se…