FOTO Bojíme se vycházet... Pomozte, napsali Okamurovi. Ten přijel řešit nepřizpůsobivé

13.01.2020 4:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Děti nechodí do školy a rodiče je ve vzdělání nepodporují. Rostou dluhy ve škole a z učitelů se stávají naháněči. Dívky se bojí v pětitisícovém městě chodit večer ven. Problémy Úpice na Trutnovsku popsali zaměstnanci zdejší školy a starosta v otevřeném dopise českým poslancům. Nemají totiž reálné možnosti a dostatečnou podporu státu, aby mohli situaci řešit. A ta se rok od roku horší. Na dopis zareagovali poslanci SPD v čele s Tomiem Okamurou a úpické školy i problematická místa navštívili.

FOTO Bojíme se vycházet... Pomozte, napsali Okamurovi. Ten přijel řešit nepřizpůsobivé
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Tomio Okamura a starosta Petr Hron v ulicích Úpice

Problémy nadále eskalují a ředitel školy Petr Kalousek už cítil, že potřebuje také šetřit své učitele, proto poslancům napsal dopis: „Učitelé začali polovinu své energie ztrácet tím, že volali a naháněli děti, zda přijdou do školy, co se jim děje, neděje, řešili se stále dluhy u školy, vymáhání a tak dále. Situace se zhoršila od dob, kdy se ve městě začalo obchodovat s bydlením. Navíc začala platit inkluze, která problémy vystupňovala, protože máme děti, které tu nemají co dělat.“

Učitelé nahánějí děti, aby chodily do školy

Petr Kalousek působí v ředitelském křesle školy už téměř dvacet let. Na místo nastoupil s odhodláním děti vzdělávat, nikoliv nahrazovat a suplovat rodiče a nutit je chodit do školy. „Navíc je zde hodně dětí, které by si zasloužily více. Takže energii ztrácejí učitelé, kteří jim nemohou dát maximum a děti zároveň vidí špatný příklad. Ten mají i v tom, že se nic nemůže stát spolužákům nepřizpůsobivým, takže se chtějí chovat podobně a vše klesá dolů,“ vysvětlil ředitel.

S ním se shoduje i starosta Petr Hron (sdružení Žít v Úpici), který za největší současný problém považuje právě obchod se sociálním bydlením. „Kvete zde obchod s chudobou a podvodníků tu máme opravdu hodně. Lidé, kteří ani nejsou občany města, tady kupují a vlastní nemovitosti. Většinou jsou z problémových lokalit jako je Broumovsko, Liberecko, Nový Bydžov a importují nám sem podobné občany. Legislativně se s tím nedá nijak bojovat,“ vysvětlil starosta redakci. V zoufalé situaci radnice přikročila k vykupování rizikových nemovitostí, aby nepřilákaly další podvodníky. Do nich proinvestovala už deset milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …