Takové veselí sněmovna dlouho nezažila. Dupání, křik, hlasitý smích. Konvička totiž přinesl petici proti migrantům, přišel také Jan Čulík a na starosti to měl Martin Komárek

24.6.2015 7:10 dop.

Téměř sto padesát tisíc lidí se podepsalo pod Petici proti povinným kvótám EU pro uprchlíky, a tak ji za účasti zhruba stovky členů Bloku proti islámu projednával na půdě Poslanecké sněmovny petiční výbor. Zástupce petentů Martin Konvička ve svém vystoupení označil islám za válečnickou ideologii, která má tendenci se radikalizovat, a před přijímáním uprchlíků varoval. To přítomný šéfredaktor Britských listů Jan Čulík má za ostudné, jak se lidé v Česku chovají, a podivuje se, že mohou být loga s přeškrtnutými mešitami.

Takové veselí sněmovna dlouho nezažila. Dupání, křik, hlasitý smích. Konvička totiž přinesl petici proti migrantům, přišel také Jan Čulík a na starosti to měl Martin Komárek
Foto: Jiří Hroník
Popisek: Petice proti uprchlickým kvótám

Veřejného slyšení petičního výboru se v Poslanecké sněmovně zúčastnilo více než sto členů Bloku proti islámu. Ještě před začátkem samotného slyšení uvedl předseda tohoto občanského sdružení a zástupce petentů Martin Konvička, že jsou předávány archy se 145 505 podpisy. Předsedkyně petičního výboru Zuzka Bebarová-Rujbrová dala právě jemu úvodní slovo. Předseda Bloku proti islámu přečetl text „Petice proti povinným kvótám EU pro uprchlíky“ a následně se rozhovořil o rizicích, která s sebou přijímání uprchlíků nese. Ekonomické riziko podle něj spočívá v tom, že chudnoucí Evropa nebude mít na to, aby se o tolik lidí postarala, něco podobného platí i v případě zdravotních rizik.

Poukázal i na demografické riziko, protože uprchlíky jsou především mladí muži. „Ale největší riziko je to, které se jmenuje islám, což je převažující náboženské vyznání většiny migrantů. Islám je válečnická ideologie, která má tendenci se radikalizovat. To vidíme na chování uprchlíků v Itálii, v Rakousku, ve francouzském městě Calais a podobně,“ konstatoval Martin Konvička. Pochválil postoj české vlády, která povinné kvóty odmítá, ale upozornil, že neví, do jaké míry se tomu dá věřit vzhledem k tomu, jak si v této věci počínali při hlasování v Evropském parlamentu zástupci koaličních stran ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO.