Agentura ochrany přírody a krajiny: Péče o přírodu národní přírodní památky Na požárech má smysl

21.07.2022 7:34 | Tisková zpráva

Během terénního šetření pro nový plán péče o toto území jsme zaznamenali dosud nevídané množství perleťovců severních, zranitelného druhu motýla Červeného seznamu bezobratlých ČR.

Agentura ochrany přírody a krajiny: Péče o přírodu národní přírodní památky Na požárech má smysl
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Od roku 2001 se zdejší louky pravidelně kosí, vyřezávají se nálety, likvidují invazní rostliny a na některých místech se narušuje půda. To prospívá mnoha druhům vzácných rostlin a živočichů. 

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9639 lidí
Péči zajišťuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. „Během terénního šetření pro nový plán péče o toto území jsme zaznamenali dosud nevídané množství perleťovců severních, zranitelného druhu motýla Červeného seznamu bezobratlých ČR. Poletovala jich tu necelá stovka. Zatím se se nám tu podařilo objevit 34 druhů denních motýlů. Ukazuje se, že cílená péče má smysl,“ popisuje Zuzana Blažková, zooložka AOPK ČR.

Národní přírodní památka Na požárech o rozloze 80 hektarů leží na území zaniklé obce Jedlina v okresu Tachov. Chrání pestrou mozaiku rašelinných, slatinných a pcháčových luk, smilkových trávníků s roztroušenými porosty křovitých vrb a solitérních smrků. Domov tu má řada vzácných druhů rostlin a živočichů. Podmáčené plochy vyhovují silně ohrožené rosnatce okrouhlolisté a kriticky ohrožené vrbě borůvkovité (KO), která se v ČR vyskytuje už jen na třech dalších lokalitách. Na zrašelinělých místech roste klikva bahenní (Vaccinium oxycoccos), která je nezbytná pro přežití vzácného motýla perleťovce severního (Boloria aquilonaris).

Málokterý návštěvník Českého lesa ovšem ví, že současná otevřená rašeliniště, která dnes již z dálky prozradí bílé zářící porosty suchopýru pochvatého (Eriophorum vaginatum) dříve vypadala úplně jinak.

Před zánikem obce Jedlina po druhé světové válce se tu páslo a sušilo seno. S poválečným odsunem zdejších hospodářů a spuštěním Železné opony krajina začala postupně zarůstat. Cenná lokalita byla vyhlášena Národní přírodní památkou až v roce 1992. Ale až od roku 2001 začala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, opětovně nynější památku pravidelně kosit. Ovšem tehdejších 1,5 ha kosených ploch bylo v kontextu celkové rozlohy památky málo. Začalo se také s narušováním drnu, vyřezáváním náletů, extenzivní pastvou a likvidací invazních rostlin - především tavolníku vrbolistého (Spiraea salicifolia) a lupiny mnoholisté (Lupinus polyphyllus). Zařazení národní přírodní památky mezi evropsky významné lokality znamenalo další péči na rozsáhlejší ploše.

V roce 2017 byl na území NPP Na požárech spuštěn další balík managementových opatření, který se zaměřil na plochy, na které do té doby nebyly finanční prostředky. Šestiletý plán vyřezávek náletů a ručního mozaikového kosení s odvozem biomasy se zaměřil na plochy, na jejichž obnovu do té doby nebyly finanční prostředky. Tato péče je financována z prostředků Operačního programu Životní prostředí.

„Prospívá to i nově objevenému druhu lokality - střevlíku Ménétriésovu (Carabus menetriesi pacholei). V ČR byl dosud znám jen z lokalit v Novohradských horách, na Šumavě a Krušnohoří. Nález z národní přírodní památky Na požárech tak vyplnil mezeru v jeho výskytu po západní hranici. Tento dravý brouk původních rašelinišť je chráněn českou i evropskou legislativou,“ dodává Zuzana Blažková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Systém autobusových spojů umožňujících přepravu jízdních kol

19:02 Jihočeský kraj: Systém autobusových spojů umožňujících přepravu jízdních kol

Jihočeský kraj ve spolupráci s Jihočeským koordinátorem dopravy (JIKORD) a smluvními dopravci opět p…