Armáda ČR: Koronavirus se nevyhnul ani strakonickým vojákům, teď se snaží pomoct dalším pacientům

14.11.2020 22:45 | Zprávy

První část strakonických vojáků, jež prodělala onemocnění Covid-19, podstoupila ve čtvrtek 12. listopadu odběr krve. Jestliže budou mít dostatek protilátek, jsou připraveni darovat rekonvalescentní plazmu. Ta se podává pacientům s vážnějším průběhem nemoci, kteří museli být hospitalizováni.

Armáda ČR: Koronavirus se nevyhnul ani strakonickým vojákům, teď se snaží pomoct dalším pacientům
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Na odběr krve dorazil i desátník Jindřich Matějka. „Měl jsem teplotu, pálilo mě na hrudi a přišel jsem o čich,“ popsal příznaky nemoci. Ve svých šestadvaceti letech pravidelně daruje krev a je zapsán i v registru dárců kostní dřeně. „Hlavně když to někomu pomůže,“ vysvětluje desátník Matějka, proč by neváhal s darováním plazmy.

Podobný hromadný odběr, který má odhalit potenciální dárce, se na ošetřovně strakonického útvaru uskutečnil poprvé. Zúčastnilo se jej sedm vojáků. Na příští týden je objednáno již dalších dvacet.

„Naší snahou je, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Doufáme, že i další vyléčení vojáci absolvují vyšetření na hladinu protilátek a budou ochotní darovat krevní plazmu. Věříme, že se přidají také vojáci z jiných útvarů. V neposlední řadě bychom chtěli zvýšit povědomí o těchto možnostech léčby nejen mezi vojáky, ale i u civilní veřejnosti,“ zdůraznil vrchní praporčík strakonického útvaru nadpraporčík Zdeněk Chvosta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Armáda ČR , TZ , koronavirus

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…