Na základnách Adaži a Rukle se setkal s českými vojáky. Doprovodili ho senátoři Pavel Fischer, Miroslav Balatka, Jan Sobotka a vrchní praporčík AČR štábní praporčík Peter Smik. V Lotyšsku, kde momentálně působí druhý kontingent specialistů z 15. ženijního pluku s pontonovými mostními díly, probíhalo ve stejné době zasedání aliančních ministrů zahraničí.
„V Lotyšsku je přítomno více než třetina členských států NATO. Štáb praporního uskupení je mnohonárodní. Tedy není závislý na jednom státu. Naše spolupráce je silný signál,“ komentoval situaci podplukovník John Benson, kanadský velitel praporního úkolového uskupení eFP. Podle Bensona je největším přínosem operace integrace aliančních jednotek, které se vzájemně doplňují a sdílejí své schopnosti. „To dříve nebylo úplně možné. Tato mise nám všem umožňuje společnou přípravu. Utvrzuje nás v tom, že to děláme správně a s nově nabytými zkušenostmi jedeme zpět domů,“ dodal Benson.
Sdílení schopností a zkušeností
O výměně zkušeností a představení nových schopností mluvil plukovník Sandris Gaugers, velitel lotyšské mechanizované brigády, do jejíž struktury je alianční brigáda začleněna. „V roce 2023 chceme pořídit pontonové díly. Možnost sledovat a učit se od českých ženistů je pro nás velmi cenná,“ děkoval Gaugers. „Taková spolupráce dává smysl nejen vojákům, ale také veřejnosti.“ Ta podle něj vnímá téměř pětiletou přítomnost aliančních jednotek nejen jako záruku bezpečnosti, ale také rozvoje jejich ozbrojených sil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tisková zpráva