Na výstavě Země černých faraonů se může česká veřejnost vůbec poprvé podrobně seznámit s dějinami starověké Núbie od konce pravěku po rané křesťanské období. Výstava nabízí jedinečné nálezy českých archeologů ze súdánského Wad Ben Naga a řadu cenných exponátů zapůjčených ze sbírek předních evropských muzeí. Kromě exponátů vypovídajících o bohatém náboženském a kulturním životě zde návštěvníci naleznou i předměty každodenního života.
Výstava se skládá ze čtyř částí, přičemž každé je věnován jeden samostatný sál. V prvním sále se seznámíme s núbijskými dějinami od konce pravěku (2. polovina 3. tisíciletí př. n. l.) až po dobu okolo roku 300 př. n. l. Zbývající tři pak pokrývají období mezi léty 300 př. n. l. a 350 n. l., kdy na středním toku Nilu rozkvétalo tzv. Merojské království, během kterého ve Wad Ben Naga vyrostlo královské město. Zcela unikátní je čtvrtý sál věnovaný vlastním výzkumům expedice Národního muzea. Návštěvníci zde můžou vidět dvě restaurovaná sousoší boha Amona a bohyně Mut a soubor sošek, které byly objeveny v tzv. Týfóniu teprve na konci minulého roku. Součástí výstavy je také část pokladu královny Amanišacheto, který byl nalezen v roce 1834 v královnině pyramidě na královské nekropoli v Meroe zlatokopem Giuseppe Ferlinim.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva