Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) dnes rozhodl o předběžné otázce položené Krajským soudem v Plzni, týkající se možného rozporu práva EU s českou zákonnou výjimkou z povinnosti platit autorské odměny pro zdravotnická zařízení a dále týkající se zakotvení tzv. legálního monopolu kolektivní správy. SDEU v plném rozsahu potvrdil názor OSA, že nelze uplatnit výjimku na ubytovací prostory lázeňských zařízení, neboť omezení práv autorů touto formou je v rozporu s evropským a mezinárodním autorským právem.
Ve svém rozhodnutí se Soudní dvůr EU (dále jen SDEU) v podstatě ztotožnil s již vydaným stanoviskem Generální advokátky z listopadu 2013, když konstatoval, že právo EU: „brání právní úpravě členského státu, která vylučuje právo autorů udělit svolení k tomu, aby lázeňské zařízení, které je podnikatelským subjektem, sdělovalo jejich díla prostřednictvím vědomého zpřístupnění signálu pomocí televizních nebo rozhlasových přijímačů na pokojích pacientů tohoto zařízení, nebo takovéto sdělování zakázat.“ Z toho vyplývá, že Česká republika nebyla oprávněna omezit práva autorů ani v případě zdravotnických zařízení. Národní soudy by již neměly nadále aplikovat výjimku na lázeňská zařízení. Lázně jsou povinny pro legální užití autorských děl prostřednictvím televizorů a rádií na pokojích získat souhlas autorů uzavřením licenční smlouvy s OSA ve stejném rozsahu jako například hotely, penziony nebo wellness zařízení atd.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva