ČEZ: V Kraji Vysočina se šetří pomocí energetických služeb se zárukou úspor

20.05.2022 20:22 | Komerční článek

V jihlavské nemocnici funguje energeticky úsporný projekt již od roku 2012. Jen v loňském roce zde ušetřili za elektřinu a teplo 15,5 mil. korun, což je o 15 % více, než mají smluvně garantováno poskytovatelem projektu, kterým je ENESA z ČEZ ESCO. Tato společnost je největším poskytovatelem projektů energetických úspor se zárukou (EPC) na českém trhu. V současnosti pod jejím vedením probíhá 32 projektů v rámci 310 objektů po celé České republice.

ČEZ: V Kraji Vysočina se šetří pomocí energetických služeb se zárukou úspor
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Jihlavský projekt se řadí k nejúspěšnějším realizacím svého druhu nejen u nás, ale i v evropském měřítku. V roce 2014 si odnesl titul Nejlepší evropský projekt energetických služeb v anketě European Energy Service Award 2014 Evropské iniciativy pro energetické služby (EESI). Na začátku projektu byla modernizace za 69 mil. korun, která znamenala komplexní obměnu energetického hospodaření v celém areálu – od zrušení energeticky náročné centrální výroby páry přes vybavení vytápění individuální regulací jednotlivých místností a zprovoznění kogeneračních jednotek až po výměnu osvětlení za LED diody. Prostá návratnost investice byla 5 let.“ „Pokud bychom se do revitalizace před deseti lety nepustili, naše provozní náklady na energie by byly od té doby o 150 mil. korun vyšší, a to v cenách roku 2010.  Vzhledem k tomu, že dnes nás kWh stojí o 130 procent více, úspora je ještě větší,“  říká Lukáš Velev, ředitel nemocnice.

„Šetříme zákazníkům stovky milionů korun ročně, ale potenciál projektů EPC v Česku je mnohem vyšší. Budovy jsou zodpovědné za asi 40 % spotřeby energie a třetinu emisí CO2. Prostor pro snižování energetické náročnosti budov je v Česku obrovský. Podle analýzy ministerstva průmyslu jsou více než tři čtvrtiny státních budov energeticky nehospodárných. Ročně by tak stát mohl šetřit desítky miliard korun. Zároveň bychom tím posílili naši energetickou nezávislost a bezpečnost, protože úsporami snižujeme svou energetickou závislost na zahraničí,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Projekt v jihlavské nemocnici je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor. Její výhodou je, že ENESA přímo ve smlouvě zákazníkovi výši dosažených úspor garantuje a investice do těchto projektů se mohou splácet přímo z peněz ušetřených za energie. ENESA očekává, že loňská úspora energie u jejich zákazníků se vyšplhá nejméně na 244 mil. korun, a to v cenách referenčních let projektů. Vzhledem k současnému růstu cen energie může být reálná úspora někde i o polovinu vyšší. Projekty EPC mají i ekologický přínos. Ekvivalent emisí činí 48 800 tun CO2, což představuje 17 dnů provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

Metodu EPC je možné již třetím rokem kombinovat s dotacemi, například v rámci OP ŽP či OP PIK. Díky tomu vznikají komplexní projekty, kde jsou nová zařízení propojena chytrou technologii a vzniklá úspora energie je navýšena o přínos zateplení pláště budovy a nových oken. „Ideální pro kombinaci EPC s dotacemi jsou projekty v nemocnicích, kde je často potřeba provést i řadu stavebních úprav, aby byla úspora co nejvyšší. V současnosti máme projekty v 6 nemocnicích po celé České republice a v letošním roce rozjedeme několik dalších, které brzy oznámíme,“ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Projekty společnosti ENESA bodovaly loni v tuzemských i zahraničních soutěžích. Kongresové centrum Praha si odneslo titul ze soutěže Český energetický a ekologický projekt roku a Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy zvítězila ve finále soutěže Chytrá města 2021. Výstavba nového pavilonu byla také vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+.

Význam EPC projektů v českém, ale i v evropském měřítku dokládá přítomnost předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ve Státní opeře Praha, kde ji metodu EPC a její využití v tomto objektu představil generální ředitel Národního divadla Jan Burian, jehož je opera součástí.

Souhrn ENESA 2021:

Garantovaná roční úspora nákladů na energie ve všech EPC projektech: 210 mil. Kč

Dosažená roční úspora nákladů na energie ve všech projektech: 244 mil. Kč

Nadúspora: 34 mil. Kč, tedy 16 % (2020 = 11 %)

Počet aktivních EPC projektů: 32

Ekvivalent emisí CO2: 48 800 tun

ENESA 2006 – 2021

Dosavadní garantovaná úspora nákladů na energie: 1,6 mld. Kč

Skutečná úspora nákladů na energie: 1,8 mld. Kč

Počet objektů, kde se šetřily/šetří náklady na energie pomocí EPC: 449

Ekvivalent emisí CO2 ve všech dosavadních EPC projektech: 294 000 tun

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

19:15 Památník Lidice: Prohlášení k uspořádání veřejné sbírky na restaurování Památníku dětských obětí války

Protože se k našemu rozhodnutí uspořádat veřejnou sbírku na restaurování Památníku dětských obětí vá…