ČSÚ: V červenci zdražily hlavně dovolené

09.08.2018 11:21

Spotřebitelské ceny v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Jejich vývoj ovlivnilo hlavně zvýšení cen dovolených.

ČSÚ: V červenci zdražily hlavně dovolené
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Dovolené s komplexními službami v červenci zdražily, a to o bezmála 24 % ve srovnání s předchozím měsícem. Je to takřka pravidelný sezónní jev. Lidé mají větší zájem o rekreace, na což reagují cestovní kanceláře a agentury. Z údajů se dá taky dovodit, že přibylo spotřebitelů, kteří preferují vyšší kvalitu zájezdů a all inclusive,“ říká předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Spotřebitelské ceny vzrostly v červenci oproti červnu o 0,2 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zpomalil na 2,3 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 23,7 %. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny finančních služeb o 2,4 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny másla o 4,2 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen měl v červenci vliv především pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny zeleniny byly nižší o 12,2 %, z toho ceny brambor o 22,7 %. Ceny ovoce klesly o 4,7 %, nealkoholických nápojů o 1,7 %, sýrů a tvarohů o 1,7 %, cukru o 9,8 %, vajec o 4,3 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 2,6 % a ceny obuvi o 2,9 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,6 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,6 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červenci o 2,3 %, což je o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Tento vývoj byl ovlivněn zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle rekreace a kultura. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje přešly ceny zeleniny z růstu o 8,5 % v červnu v pokles o 7,4 % v červenci a ceny cukru prohloubily svůj pokles na −23,0 % (−13,6 % v červnu). V oddíle rekreace a kultura došlo ke zrychlení meziročního cenového růstu především vlivem cen dovolených s komplexními službami, které v červenci vzrostly o 12,6 % (v červnu o 2,5 %). V oddíle odívání a obuv se v červenci prohloubil pokles cen oděvů na −2,2 % (−1,7 % v červnu).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v červenci nadále nejvyšší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,2 %, vodného o 1,8 %, stočného o 1,3 %, elektřiny o 5,1 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů meziročně vzrostly o 12,6 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle rekreace a kultura (růst o 3,1 %) a ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 2,8 %, vína o 2,1 %, piva o 1,2 % a tabákových výrobků o 3,6 %.

Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červenci ceny v oddíle odívání a obuv (pokles o 1,3 %). V oddíle pošty a telekomunikace klesly zejména ceny telefonních a faxových služeb o 1,5 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se ceny meziročně snížily o 0,1 %. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 0,8 % a ceny tepla a teplé vody o 0,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 % a ceny služeb o 3,5 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 102,2 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,3 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 28 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v červnu stejně jako v květnu 2,0 %. Nejvíce ceny vzrostly v Rumunsku (o 4,7 %) a nejméně v Irsku (o 0,7 %). Na Slovensku cenový růst v červnu zrychlil na 2,9 % z 2,7 % v květnu. V Německu byly ceny vyšší o 2,1 % (v květnu o 2,2 %). Podle předběžných výpočtů vzrostl v červenci HICP v ČR meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 2,2 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za červenec 2018 je 2,1 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

7:23 APSS: Očkování stále zachraňuje životy po celém světě

Evropský týden očkování, European Immunization Week (EIW), který letos připadá na období 21.–27. dub…