Česká krajina: Divocí koně se pasou mezi kopretinami a šalvějemi, kvetoucí plochy jsou letos zas o něco větší

07.06.2018 13:24 | Zprávy

Proměna bývalého vojenského prostoru Milovice pokračuje. Nejviditelnější je v místech původní, čtyřicetihektarové pastviny v sousedství Milovic, kde se již čtvrtým rokem pasou divocí koně z anglického Exmooru. Plochy, kde letos rozkvetly kopretiny a šalvěje, jsou letos opět rozsáhlejší, než v předchozích letech.

Česká krajina: Divocí koně se pasou mezi kopretinami a šalvějemi, kvetoucí plochy jsou letos zas o něco větší
Foto: ceska-krajina.cz
Popisek: Divoký kůň

Divocí koně pomáhají se zvětšováním rozkvetlých ploch hned několika způsoby. „Především spásají různé druhy trav, včetně agresivní třtiny křovištní, i rozpínavého ovsíku vyvýšeného. Tím uvolňují prostor pro kvetoucí byliny, které by se jinak nedokázali v husté trávě prosadit,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Svými kopyty divocí koně také rozbíjejí husté drny, takže vznikají místa, kde se mohou uchytit semena květin. Další drobné plochy, které postupně osidlují kvetoucí byliny, vznikají například na okrajích stezek vyšlapaných velkými kopytníky nebo na prachových koupalištích, která přestali využívat. Pastva tak dlouhodobě vede ke zvyšování květnatosti.

Letos se navíc zvýšily počty některých druhů rostlin, které zde v předchozím roce rostly jen ojediněle. Jednou z takových rostlin pipla osmahlá, výrazná bylina s krásným jménem, vázaná na suché trávníky, které jsou v Milovicích obnovovány velkými kopytníky. V ploše pastviny rostly asi čtyři rostliny na dvou místech. Kde byly dosud jen tři, je dnes menší porost, kde byla první tři roky pastvy jen jedna samotná, je dnes malý porost také.

„Jedná se o nové jedince, kteří úspěšně osidlují okolí matečných rostlin. To nám speciálně u piply dělá radost, neboť se jedná o jednu ze vzácnějších rostlin, u nichž jsme v pozitivní vliv pastvy doufali. Že se nové piply objevily až čtvrtý rok pastvy ukazuje, že některé druhy bylin potřebují čas, než využijí novou příležitost. Pipla je trvalka, takže na znovuosídlení pastviny si těch několik posledních rostlin prostě dokázalo počkat,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

22:17 Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pá…