Česká krajina: V rezervaci kopytníků se natáčel nový dokumentární seriál

10. 5. 2017 20:12

Nový dokumentární a cestopisný seriál o přírodě dnes v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice natáčeli režisér Zdeněk Suchý a muzikant Dan Bárta, který se v dokumentu představí jako moderátor, ale i jako jeden z kameramanů. Záběry vznikaly jak na pastvině u Benátek nad Jizerou, kde jsou zubři a divocí koně, tak u Milovic, kde jsou divocí koně spolu se zpětně šlechtěnými pratury. Natáčení navštívil i David Nejedlo, ředitel Zoologické zahrady Liberec, která působí jako odborný garant projektu. Je zároveň spoluzakladatelem České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC).

Česká krajina: V rezervaci kopytníků se natáčel nový dokumentární seriál
Foto: Michal Köpping
Popisek: Hříbě divokého koně

Seriál se zaměřuje na ochranářské projekty, které čeští vědci realizují v různých částech světa. Diváky zavede například za mořskými želvami do Indonésie, orlosupy bradatými do Španělska nebo antilopami Derbyho do Senegalu. Rezervace velkých kopytníků u Milovic a Benátek nad Jizerou je jediným z projektů zachycených v seriálu, který probíhá na území České republiky.

„Je nám nesmírnou ctí, že z desítek a stovek ochranářských projektů, které jsou v posledních letech realizovány v České republice, byla do seriálu zařazena právě naše rezervace. Vděčíme za to především velmi úzké spolupráci s předními vědci, na níž je projekt od počátku založen,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Dokumentární série cestopisů vypráví o mladých Češích, kteří pomáhají po celém světě s ochranou přírodního bohatství. Jde o projekty vedené českými nevládními organizacemi, zoologickými zahradami, univerzitami a vědeckými pracovišti.

„Na začátku 90. let se hranice otevřely nejen pro fyzické cestování, ale byl odstartován i boom cestovatelských reportáží ve všech televizních stanicích v zemi. Většina z nich však podává sice líbivý, ale jen povrchní obrázek o reáliích dané země, málokdy nahlédne do skutečného života místních rodin a dalších společenských skupin, působících ve městech, na venkově i v divoké přírodě rozvojových zemí,“ popsal David Nejedlo, co bylo motivem ke vzniku dokumentární série.

„Sleduji ochránce přírody dlouho. Obdivuji zarputilost, s jakou se vrhají do zdánlivě ztracených zápasů. Je to těžká a nekončící práce, které tito lidé obětují téměř vše. Možná pošetilé, ale má to smysl," dodává režisér Zdeněk Suchý. Ten má za sebou na sto padesát prací pro Českou televizi, známé jsou především jeho hudební dokumentární seriály Bigbít nebo Zlatá šedesátá. Někteří diváci si ho vybavují spíše v hereckých rolích, například v kultovním snímku Samotáři, filmu Šeptej nebo pohádce Čert ví proč.

„Málokdo ví, že Česko je chovatelskou velmocí, společností se silnou dobrovolnickou tradicí, zemí s poměrně moderní legislativou týkající se ochrany přírody - a že má velký potenciál tyto své přednosti "vyvážet" do zemí, které chtějí ochranu své přírody modernizovat, pevněji zákonně ukotvit a chtějí se poučit ze svých i z našich chyb,“ konstatoval Dan Bárta. Ten je kromě své hudební kariéry známý také jako spoluautor monografie Vážky České republiky, je rovněž spoluautorem průvodce faunou vážek lesů jihovýchodního Bornea Vážky Sungai Wainu a výtvarným redaktorem nakladatelství Taita Publishers zaměřeného na entomologickou literaturu.

Dokumentaristé již natáčeli v rezervaci v zimě, čeká je ještě jeden jarní termín a poté léto i podzim. Velké kopytníky a jejich pozitivní vliv na biodiverzitu tak budou zaznamenávat v průběhu celého roku.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

22:11 Finanční správa startuje Projekt Daně a cla do škol

Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a ve spolupráci s Generálním ředitelstvím …