Česká pošta podala rozklad proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu

18.03.2015 9:41

Česká pošta dnes podala v zákonem stanovené lhůtě rozklad proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o stanovení výše čistých nákladů na poskytování základních poštovních služeb, tzv. univerzální služby, za rok 2013.

Česká pošta podala rozklad proti rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Česká pošta shledala po prostudování rozhodnutí ČTÚ důvody pro to, aby podala rozklad. Jedná se o zásadní rozhodnutí vzhledem ke skutečnosti, že v minulosti dosud nebyla výše čistých nákladů na poskytování univerzální služby v oblasti poštovních služeb v ČR, nikdy stanovována. Česká pošta konzultovala důvody k podání rozkladu s nezávislým ověřovatelem, poradenskou společností EY, která je potvrdila.

Bez ohledu na výsledek tohoto správního řízení by se na úhradě čistých nákladů univerzální služby měli dle stávající právní úpravy podílet všichni poskytovatelé poštovních služeb podle svých tržních podílů. To však ve výsledku znamená, že by Česká pošta z větší části kompenzaci financovala sama sobě. A to pouze za předpokladu, že kompenzační fond bude naplněn, tedy že do něho přispějí podle zákona také ostatní operátoři na trhu. V případě stávajícího modelu financování základních poštovních služeb lze předpokládat, že výsledná výše kompenzace bude zcela zanedbatelná v porovnání s vynaloženými náklady na jejich zajištění a současně kompenzační fond nebude naplněn. Na tuto situaci Česká pošta dlouhodobě upozorňuje. Na obdobném principu byl postaven kompenzační fond v telekomunikacích, který reálně nikdy nefungoval a byl následně zrušen a nahrazen úhradou ze státního rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrad: Prezident republiky podepsal sedm zákonů

7:33 Hrad: Prezident republiky podepsal sedm zákonů

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pátek dne 3. dubna 2020 těchto sedm zákonů: