Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa podepsaly dohodu o elektronické výměně údajů

08.10.2021 19:04 | Tisková zpráva

Informaci o žití jako zákonem požadovanou podmínku vyplacení důchodu do zahraničí si od Nového roku budou mezi sebou vyměňovat přímo Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa a senioři tak ušetří čas i peníze při ověřování podpisu na potvrzení. Umožňuje to vzájemná dohoda o elektronické výměně údajů, kterou dnes podepsali František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení a generální ředitel Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Česká správa sociálního zabezpečení a Sociálna poisťovňa podepsaly dohodu o elektronické výměně údajů
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Důchodci, kteří dostávají důchod z České republiky na účet a mají bydliště na Slovensku, budou mít o starost méně. Potvrzení o žití budou předkládat České správě sociálního zabezpečení podle české legislativy jen jednou ročně. Dosud tak činili každý čtvrtrok anebo pokaždé při žádosti o výplatu dávky. Důchodci, kteří dostávají důchod od Sociálnej poisťovne a mají bydliště v České republice, naposledy doručí potvrzení pojišťovně za rok 2021. Dohoda mezi Českou správou sociálního zabezpečení a Sociálnou poisťovňou umožňuje elektronickou výměnu údajů o příjemcích důchodových dávek žijících na území druhého státu. „Velmi si cením práce obou projektových týmů, které se podílely na technickém zajištění a nastavení spolupráce mezi našimi institucemi. ČSSZ se dlouhodobě zaměřuje na digitalizaci služeb a mezinárodní výměna dat k tomu bezprostředně patří,“ uvedl František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení. „Sme radi, že občanom v oboch republikách uľahčujeme život. Odbúravame ďalšiu z byrokratických povinností a verím, že tento krok ocenia nielen seniori, ale aj zamestnanci v oboch inštitúciách,“ dodal generální ředitel Sociálnej poisťovne Juraj Káčer.

Obě instituce v minulých týdnech připravily a testovaly projekt automatické výměny údajů v oblasti důchodových dávek a do konce tohoto roku bude probíhat jeho pilotní provoz. Od 1. ledna 2022, kdy smlouva nabude účinnosti, by se projekt měl spustit naostro do plného provozu. Výměna dat o úmrtí příjemců důchodu tak nahradí papírové vystavování a doručování potvrzení o žití, které je potřebné pro výplatu důchodu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Zákony ČR - tvorba informačního systému potrvá místo tří devět let, cena bude téměř dvojnásobná

10:17 NKÚ: Zákony ČR - tvorba informačního systému potrvá místo tří devět let, cena bude téměř dvojnásobná

NKÚ prověřil, jak dopadl záměr Ministerstva vnitra (MV) vytvořit v průběhu tří let – od roku 2017 do…