České dráhy hospodařily v prvním pololetí se ziskem

01.09.2017 8:20

Skupina České dráhy ukončila podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) první pololetí 2017 se ziskem 537 milionů korun. Tento výsledek je meziročně lepší o 127 milionů korun a odráží se v něm růst tržeb z osobní přepravy, nižší úrokové náklady, ale také kurzové zisky.

České dráhy hospodařily v prvním pololetí se ziskem
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Segment osobní dopravy

Se ziskem 29 milionů korun hospodařil v prvních šesti měsících segment osobní dopravy. „Našich služeb využilo o 1,3 milionu více zákazníků než za stejné období loňského roku a přepravní výkon vzrostl o 146 milionů osobokilometrů. Tomu samozřejmě odpovídá i růst tržeb z přepravy cestujících o 241 milionů korun,“ vysvětluje důvody zlepšení předseda představenstva a generální ředitel ČD, a.s., Pavel Krtek. Pozitivní vliv v řádu stovek milionů korun však měly na výsledek osobní dopravy i kurzové zisky a nižší úrokové náklady, za kterými stojí i výhodné loňské refinancování starších dluhopisů.

Segment nákladní dopravy

Tradičně zisková byla v prvním pololetí 2017 také nákladní doprava. Segment vykázal zisk 384 milionů korun. „Dceřiná společnost ČD Cargo pokračuje v expanzi na zahraniční trhy a snaží se zefektivnit přepravy jednotlivých vozových zásilek. Podařilo se zastavit pokles výkonů z předchozích let a meziročně o cca 60 milionů korun zvýšit tržby,“ komentuje výsledek největší dceřiné firmy Pavel Krtek. Meziroční pokles čistého zisku nákladní dopravy o 76 milionů korun je tak dán především vyššími odpisy v důsledku investic do vozidel a také zvýšením osobních nákladů, což souvisí s výsledkem kolektivního vyjednávání a s růstem mezd zaměstnanců. Oba tyto náklady však znamenají krok k posílení stability a konkurenceschopnosti firmy na trhu.

V prvním pololetí 2017 se dařilo všem společnostem Skupiny ČD a agentura Moody's již v květnu potvrdila Českým drahám rating na stupni Baa2 se stabilním výhledem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ číslo týdne: 30

19:02 ČEZ číslo týdne: 30

30 zemí světa staví, plánuje nebo projektuje jaderné reaktory.