Český statistický úřad: Růst maloobchodu meziročně zpomalil

06.12.2016 10:12 | Zprávy

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v říjnu reálně meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,1 %, bez očištění o 2,0 %.

Český statistický úřad: Růst maloobchodu meziročně zpomalil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby snížily v říjnu reálně meziměsíčně o 0,3 %. Tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 3,1 %, v tom za pohonné hmoty o 5,8 %, nepotravinářské zboží o 5,7 % a potraviny o 1,0 %. V říjnu 2016 bylo o jeden pracovní den méně než v říjnu 2015. Neočištěné maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 2,0 %, přitom za prodej pohonných hmot vzrostly o 4,4 %, za prodej nepotravinářského zboží o 4,1 %, naopak za prodej potravin klesly o 1,6 %. 

K meziročnímu růstu nejvíce přispěl maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby (růst tržeb o 23,4 %). Tržby rostly rovněž ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví (o 4,9 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 4,4 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,7 %), s potravinami (1,3 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 0,3 %). Pokles prodeje zaznamenaly nespecializované prodejny s převahou potravin (o 1,8 %) a prodejny s potřebami pro domácnost (o 1,0 %). 

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 99,4 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami pohonných hmot a počítačového a komunikačního zařízení. Naopak ceny vzrostly v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s oděvy a obuví a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Reparace

Pokud má být uzavřen mír mezi Ruskem a Ukrajinou souhlasíte nebo nesouhlasíte s tím, že Rusko musí Ukrajině zaplatit válečné škody ve formě reparací?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Na Mariánském náměstí se opět rozhořelo Betlémské světlo

22:08 MHMP: Na Mariánském náměstí se opět rozhořelo Betlémské světlo

Na pražský magistrát znovu doputovalo Betlémské světlo, které od skautů převzali primátor Bohuslav S…