Divadla ABC a Rokoko zkouší Bylo nás pět a Kdo se bojí Virginie Woolfové?

10.01.2014 17:31 | Zprávy

Divadla ABC a Rokoko zahájila ve čtvrtek 9. ledna zkoušení nových inscenací. V Divadle Rokoko připravuje režisér Petr Svojtka inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové?, hlubokou sondu do partnerských vztahů. V Divadle ABC se diváci mohou těšit na svéráznou adaptaci Poláčkovy knihy Bylo nás pět, kterou zrežíruje Arnošt Goldflam. Premiéry jsou plánovány na 15. a 22. března.

Divadla ABC a Rokoko zkouší Bylo nás pět a Kdo se bojí Virginie Woolfové?
Foto: red
Popisek: Městská divadla pražská

První březnovou premiérou bude v Divadle Rokoko komorní drama Kdo se bojí Virginie Woolfové? Režisér Petr Svojtka si vybral jeden z nejpozoruhodnějších textů, které americká dramatika druhé poloviny dvacátého století dala světu. Albeeho hra byla ve své době velmi kontroverzní a i přes značné problémy s cenzurou měla fenomenální divácký úspěch. „Naše inscenace přichází téměř přesně 50 let po prvním uvedení této hry v Česku v Divadle S. K. Neumanna (nyní Divadlo pod Palmovkou) v režii Václava Lohniského. Byla to také evropská premiéra, první uvedení na kontinentu, až po nás byla uvedena ve Švédsku v režii Ingmara Bergmana,“ popisuje Petr Svojtka a dodává, že získat práva bylo opravdu velmi náročné.

„Jedná se takřka o ikonickou hru a je velká výzva se s tímto textem potkat. Nezabývá se jen partnerskými vztahy, ale má přesahy až k lidské existenci. Ačkoli se odehrává na přelomu 50. a 60. let v USA, nemůže se člověk při jejím čtení ubránit dojmu, že se odehrává dnes a tady, vůbec ji nezavál čas, je i nesmírně vtipná – byť je občas humor jízlivý a zlý. Navíc nový překlad jí dává zcela aktuální vyznění,“ říká Petr Svojtka, který má k dispozici úplně nový překlad Jiřího Joska zpracovaný přímo pro Městská divadla pražská.

Děj nás zavede na soukromý večírek dvou manželských párů (Veronika Gajerová a Aleš Procházka, Veronika Kubařová a Viktor Dvořák) působících na malé americké univerzitě. Hra boří mýtus o tzv. americkém snu, poklidný dialog se tu záhy změní v řadu vzájemných urážek, jízlivostí a „praní špinavého prádla“, které ukazuje na vnitřní prázdnotu všech zúčastněných, jejich traumata a také povrchnost a dutost vzájemných vztahů. Tito lidé se chtějí odpoutat od svých bolestí a kruté reality hraním her. Inscenace je plná nečekaných dramatických zvratů, diváci netuší, co je iluze a co skutečnost, od začátku až do konce je tak nechává v napětí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Městská divadla pražská

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…