Ekonomika.cz: Lídři světové ekonomiky 2050 - Brazílie, Rusko, Indie, Čína

31.01.2014 14:28

Podle předpovědí společnosti PwC budou světové ekonomice v roce 2050 dominovat v první desítce země BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína).

Ekonomika.cz: Lídři světové ekonomiky 2050 - Brazílie, Rusko, Indie, Čína
Foto: Ekonomika.cz
Popisek: BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína)

Spojené státy poklesnou z dnešní první pozice na třetí. Rusko, Mexiko a Indonésie přeskočí Německo a Velkou Británii, což budou jediné dvě evropské země, které se vůbec v první desítce udrží. Jaká je tedy perspektiva Evropy jako celku a jaké místo bude patřit České republice? Na to ve svém článku pro portál Ekonomika.cz hledá odpověď náměstek státního tajemníka pro evropské záležitosti Martin Tlapa.

Protekcionismus ovládá světové trhy a levná pracovní síla z průmyslu je nahrazována levnou sílou kvalitních mozků z Číny, Ruska, Indie, tedy zemí, jež společně „vyprodukují“ 14 miliónů ambiciózních, motivovaných a pracovitých absolventů univerzit ročně, upozorňuje Tlapa na Ekonomice.cz. Absolventů, kteří díky informačním technologiím řeší úkoly přicházející z celého světa. Soutěž hodnotových systémů, růst sociálních výdajů Asie, absolutní snižování chudoby, růst Afriky, atomizace hodnotového systému Evropy...

Ztráta pozic Evropy a její pokles v žebříčcích konkurenceschopnosti se podle Tlapy pro diskusi o naší budoucnosti musejí stát klíčovým tématem. Je bláhové věřit v zachování sociálních standardů Evropy, když Unie neobstojí v parametrech ekonomickému výkonu světa.

Z pohledu evropské politiky to lze přičítat přílišné snaze o vyrovnání různé ekonomické úrovně regionů, pokušení morálního hazardu nejrůznějších dotačních schémat, při kterých se velmi často zapomíná na tlak globální konkurence a nutnosti měnit a hledat světová řešení jako protipól udržení toho tradičního (a tak dobře ošetřeného) zájmu toho minulého.

Vítězství díky lepšímu řešení či větší kreativitě jsou neskonale více než sto nových definic konkurenceschopnosti. A globální příležitosti jsou důležitější než domácí zahrádka. Navíc, dotace státu - zkasírovaná podvodem - není tou lampou, která nám posvítí na cestě slušného a smysluplného života, varuje Tlapa. Národní tým složený po známostech bude dobrou partou na nedělní opékání selete, ale sotva obstojí v souboji na mezinárodních kolbištích.

A právě proto je čas pro dlouhodobou hospodářskou politiku státu, která podpoří prostředí pro růst produktivity v nejširším slova smyslu, podnikatelské prostředí, které uvolní kreativitu firem při jejich hledání přidané hodnoty svých řešení a přiláká kapitál investujícího do naší schopnosti inovovat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ opět přispěla královskému městu na výsadbu další zeleně

16:05 Nadace ČEZ opět přispěla královskému městu na výsadbu další zeleně

Další výsadbu nové zeleně financovanou Nadací ČEZ v rámci grantu Stromy má za sebou královské město …