Energeticky úsporné projekty ČEZ ESCO loni ušetřily zákazníkům v Moravskoslezském kraji téměř 50 milionů

13.05.2022 17:56 | Komerční článek

V Moravskoslezském kraji nyní úspěšně funguje sedm EPC projektů. Náklady na energie se daří snižovat v objektech v majetku kraje, měst či Českých drah. Výši úspor mají všichni garantovánu smluvně poskytovatelem projektu, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Energeticky úsporné projekty ČEZ ESCO loni ušetřily zákazníkům v Moravskoslezském kraji téměř 50 milionů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Tato společnost je největším poskytovatelem projektů energetických úspor se zárukou (EPC) na českém trhu. V současnosti pod jejím vedením probíhá 32 projektů v rámci 310 objektů po celé České republice, které jen loni uspořily náklady na energie za téměř čtvrt miliardy korun.

Největší úsporu nákladů na energie přináší projekt realizovaný přímo pro úřad Moravskoslezského kraje. ENESA zde garantuje úsporu v hodnotě 19,5 mil. Kč ročně. Loňská reálná úspora 2021 je odhadována na 22 mil. Kč. „Ušetřené peníze samozřejmě investujeme do dalších energetické úspor. V dnešní době, kdy je energetika jedním z nejžhavějších témat, je to rozhodně žádoucí. V loňském roce jsme na střeše gymnázia Mikoláše Koperníka v Bílovci vybudovali solární fotovoltaickou elektrárnu. Projekt energetických úspor pak funguje i v dalších krajských školách a ve dvou nemocnicích, ale také v Novém domově, což je sociální služba v Karviné, ve které v tomto roce kraj plánuje vybudovat další fotovoltaickou elektrárnu. Energie šetřit chceme a musíme, je to důležité nejen pro ekonomiku, ale i pro naše životní prostředí,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Tento energeticky úsporný projekt běží již od roku 2013. Za tu dobu se zde podařilo ušetřit energii v hodnotě 190 mil. korun, tedy o 5,3 % více než garantuje smlouva. To znamená, že investice do modernizace vytápění, osvětlení a úsporných opatření na vodě v hodnotě 130 mil. korun se kraji už bohatě vrátila. Projekt má i ekologický přínos. Snížení spotřeby energie v letech 2013–2021 představuje i snížení ekvivalentu emisí CO2 o 34 670 tun a úsporu celkem 157 228 m3 pitné vody, to je 50 olympijských bazénů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

22:17 Agentura Moody’s zlepšila výhled investičního ratingu Českých drah na pozitivní

Mezinárodní ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Českých drah na úrovni Baa2 v investičním pá…