Energeticky úsporné projekty ČEZ ESCO loni ušetřily zákazníkům v Moravskoslezském kraji téměř 50 milionů

13.05.2022 17:56 | Komerční článek

V Moravskoslezském kraji nyní úspěšně funguje sedm EPC projektů. Náklady na energie se daří snižovat v objektech v majetku kraje, měst či Českých drah. Výši úspor mají všichni garantovánu smluvně poskytovatelem projektu, kterým je společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Energeticky úsporné projekty ČEZ ESCO loni ušetřily zákazníkům v Moravskoslezském kraji téměř 50 milionů
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Tato společnost je největším poskytovatelem projektů energetických úspor se zárukou (EPC) na českém trhu. V současnosti pod jejím vedením probíhá 32 projektů v rámci 310 objektů po celé České republice, které jen loni uspořily náklady na energie za téměř čtvrt miliardy korun.

Největší úsporu nákladů na energie přináší projekt realizovaný přímo pro úřad Moravskoslezského kraje. ENESA zde garantuje úsporu v hodnotě 19,5 mil. Kč ročně. Loňská reálná úspora 2021 je odhadována na 22 mil. Kč. „Ušetřené peníze samozřejmě investujeme do dalších energetické úspor. V dnešní době, kdy je energetika jedním z nejžhavějších témat, je to rozhodně žádoucí. V loňském roce jsme na střeše gymnázia Mikoláše Koperníka v Bílovci vybudovali solární fotovoltaickou elektrárnu. Projekt energetických úspor pak funguje i v dalších krajských školách a ve dvou nemocnicích, ale také v Novém domově, což je sociální služba v Karviné, ve které v tomto roce kraj plánuje vybudovat další fotovoltaickou elektrárnu. Energie šetřit chceme a musíme, je to důležité nejen pro ekonomiku, ale i pro naše životní prostředí,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Tento energeticky úsporný projekt běží již od roku 2013. Za tu dobu se zde podařilo ušetřit energii v hodnotě 190 mil. korun, tedy o 5,3 % více než garantuje smlouva. To znamená, že investice do modernizace vytápění, osvětlení a úsporných opatření na vodě v hodnotě 130 mil. korun se kraji už bohatě vrátila. Projekt má i ekologický přínos. Snížení spotřeby energie v letech 2013–2021 představuje i snížení ekvivalentu emisí CO2 o 34 670 tun a úsporu celkem 157 228 m3 pitné vody, to je 50 olympijských bazénů.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 42385 lidí

V kraji má jen ENESA dalších 6 EPC projektů. V městských objektech, povětšinou školách, šetří náklady na energie v Krnově, Kopřivnici a v Českém Těšíně. Jsou zde však i dva příkladné projekty v průmyslu a jeden v dopravě. Ve Vojenském opravárenském podniku v Šenově u Nového Jičína jen letos sníží provozní náklady o téměř 9 mil korun. Ještě vyšší úsporu očekávají v závodě Tatra Truck. První vlaštovkou v dopravě je instalace fotovoltaické elektrárny a modernizace osvětlení v ČD Bohumín za necelých 11 mil. Kč. Dráhy ji budou splácet z budoucích úspor elektřiny a provozních nákladů, jejichž roční výši (2, 5 mil. Kč) mají po dobu 6 let smluvně garantovanou poskytovatelem.

„Šetříme zákazníkům stovky milionů korun ročně, ale potenciál projektů EPC v Česku je mnohem vyšší. Budovy jsou zodpovědné za asi 40 % spotřeby energie a třetinu emisí CO2. Prostor pro snižování energetické náročnosti budov je v Česku obrovský. Podle analýzy ministerstva průmyslu jsou více než tři čtvrtiny státních budov energeticky nehospodárných. Ročně by tak stát mohl šetřit desítky miliard korun. Zároveň bychom tím posílili naši energetickou nezávislost a bezpečnost, protože úsporami snižujeme energetickou závislost na zahraničí,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Metodu EPC je možné již třetím rokem kombinovat s dotacemi, například v rámci OPŽP či OPPIK. Díky tomu vznikají komplexní projekty, kde jsou nová zařízení propojena chytrou technologii a vzniklá úspora energie je navýšena o přínos zateplení pláště budovy a nových oken. „Ideální pro kombinaci EPC s dotacemi jsou projekty v nemocnicích, kde je často potřeba provést i řadu stavebních úprav, aby byla úspora co nejvyšší. V současnosti máme projekty v 6 nemocnicích po celé České republice a v letošním roce rozjedeme několik dalších, které brzy oznámíme,“ říká Milan Dorko, generální ředitel společnosti ENESA.

Projekty společnosti ENESA bodovaly loni v tuzemských i zahraničních soutěžích. Kongresové centrum Praha si odneslo titul ze soutěže Český energetický a ekologický projekt roku a Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy zvítězila ve finále soutěže Chytrá města 2021. Výstavba nového pavilonu byla také vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+.

Význam EPC projektů v českém, ale i v evropském měřítku dokládá přítomnost předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ve Státní opeře Praha, kde ji metodu EPC a její využití v tomto objektu představil Jan Burian, generální ředitel Národního divadla, jehož je opera součástí.

Souhrn ENESA v Moravskoslezském kraji:
Garantovaná roční úspora nákladů na energie ve všech EPC projektech: 45 mil. Kč
Dosažená roční úspora nákladů na energie ve všech projektech: 50 mil. Kč
Nadúspora: 5 mil. Kč, tedy 11 %
Počet aktivních EPC projektů: 7
Ekvivalent emisí CO2: 10 500 tun

Souhrn ENESA 2021:
Garantovaná roční úspora nákladů na energie ve všech EPC projektech: 210 mil. Kč
Dosažená roční úspora nákladů na energie ve všech projektech: 244 mil. Kč
Nadúspora: 34 mil. Kč, tedy 16 % (2020 = 11 %)
Počet aktivních EPC projektů: 32
Ekvivalent emisí CO2: 48 800 tun

Souhrn ENESA 2006 – 2021:
Dosavadní garantovaná úspora nákladů na energie: 1,6 mld. Kč
Skutečná úspora nákladů na energie: 1,8 mld. Kč
Počet objektů, kde se šetřily/šetří náklady na energie pomocí EPC: 449
Ekvivalent emisí CO2 ve všech dosavadních EPC projektech: 294 000 tun

Společnost ENESA je zkušeným a úspěšným dodavatelem energetických staveb a lídrem na trhu poskytovatelů energetických služeb se zárukou úspor. Její projekty ušetřily zákazníkům na provozních nákladech doposud více než 1,8 mld. korun. Jen v loňském roce garantovala smluvně svým klientům úsporu elektřiny, tepla, plynu a vody za 210 mil. korun, konečná částka byla o 16 % vyšší, tedy 244 mil. korun. Kromě financí šetří její projekty i životní prostředí. Energeticky úsporná řešení představují ekvivalent snížení emisí CO2 o 48 800 tun, to je stejné množství, jaké vyprodukuje za 17 dnů běžného provozu elektrárenský uhelný blok o výkonu 100 MW. Energeticky úsporné projekty společnosti ENESA byly oceněny v řadě soutěží: Chytré město 2021 (Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy), Chytré město 2020 (EPC projekt v ČVUT), Český energetický a ekologický projekt 2019 (EPC v Kongresovém centru Praha), Výjimečný EPC projekt 2019 (město Písek) a Nejlepší evropský projekt energetických služeb 2014 (EPC v jihlavské nemocnici). ENESA je zakládajícím členem Asociace poskytovatelů energetických služeb, které také předsedá. Od prosince 2015 je součástí ČEZ ESCO. Více o ENESA, a.s., je dostupné ZDE.

ČEZ ESCO (Energy Service Company) je dceřiná společnost ČEZ, která se zaměřuje na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, výstavbu a provoz kogeneračních jednotek, zavádění systémů měření, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren. ČEZ ESCO je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou. Zajišťuje i dodávky elektřiny, plynu a tepla, výkup elektřiny, obchodování s emisními povolenkami, provoz energetických zařízení a jejich servis. Má cca 2000 zaměstnanců. Mezi dceřiné společnosti ČEZ ESCO patří firmy AirPlus, AZ KLIMA, Bytkomfort, CAPEXUS, ESCO Distribúčné sústavy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, Domat Control System, E-Dome, EP Rožnov, ENESA, ESCO SLOVENSKO, HORMEN, KART, KLF-Distribúcia a Spravbytkomfort. Více informací najdete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

22:16 Liberecký kraj: Severočeské muzeum představí zrestaurované automatofony

Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci. Tak se jmenuje projekt, díky němuž proc…