FN Brno: Hrad Špilberk i Mahenovo divadlo se zahalí do purpurové barvy na počest předčasně narozených dětí

13.11.2019 20:27

Letošní kampaň u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí (17. 11.) vyvrcholí v sobotu 16. 11. 2019. Díky spolupráci se statutárním městem Brnem bude osvětlen letos již potřetí hrad Špilberk purpurovou barvou – symbolickou barvou předčasně narozených dětí, do které se v tento den zahalí desítky budov a historických památek po celém světě. Poprvé se k akci připojí také Národní divadlo Brno, které nasvítí Mahenovo divadlo.

FN Brno: Hrad Špilberk i Mahenovo divadlo se zahalí do purpurové barvy na počest předčasně narozených dětí
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo
reklama

Fakultní nemocnice Brno je pracoviště s největším počtem narozených dětí v České republice, jehož součástí je největší české perinatologické centrum, které zajišťuje péči o nezralé děti narozené nejen v Brně, ale i v celém jihomoravském regionu. „V naší nemocnici přijde ročně na svět přes 6 000 dětí a o všechny se v prvních hodinách a dnech po narození starají neonatologové, zhruba 700 z nich se narodí předčasně. Tyto děti vyžadují vysoce specializovanou péči, díky které dokážou svůj boj o život vyhrát. Úsilí lékařů, nelékařského zdravotnického personálu i rodičů o záchranu jejich života každoročně připomíná tzv. Světový den předčasně narozených dětí, který v Brně organizuje tým neonatologů naší nemocnice. Jsme velice rádi, že díky skvělé spolupráci s městem Brnem a nově také s Národním divadlem Brno se podaří letos již potřetí nasvítit purpurovou barvou hrad Špilberk a poprvé také Mahenovo divadlo,“ uvedl MUDr. Roman Kraus, MBA, ředitel Fakultní nemocnice Brno, který společně s 1. náměstkem primátorky města Brna Mgr. Petrem Hladíkem převzal nad akcí záštitu.

Hrad Špilberk i Mahenovo divadlo se zahalí do purpurové barvy 16. 11. 2019 v době od 17 hodin do 2 hodin následujícího dne.

„Nasvícení hradu Špilberk purpurovou barvou k příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí se stává již tradicí a jsem za to rád, neboť vyjadřuje ocenění všem rodinám, které musí čelit nepříznivým okolnostem, které předčasný příchod nového člena rodiny na svět přináší. Purpurový Špilberk také vyjadřuje ocenění kvality péče o nedonošené děti ve městě Brně, která je díky týmu pracovníků neonatologie Fakultní nemocnice Brno na světové úrovni,“ přiblížil význam této akce na úrovni města Brna Mgr. Petr Hladík.

Celospolečenskou důležitost péče o předčasně narozené děti si uvědomuje také ředitel Národního divadla Brno MgA. Martin Glaser: „Divadlo si evropská kultura stvořila, aby si lidé společně mohli vyprávět o podstatných věcech lidského života. To, co nelze obsáhnout jednáním postav na jevišti, můžeme ovšem sdělit i jinak – třeba symbolickým nasvícením budovy Mahenova divadla na purpurovou barvu. Tím se připojíme k poděkování našim lékařům, kteří pečují o nedonošené děti.“

Součástí letošní kampaně byla výstava Křehcí bojovníci v Galerii Vaňkovka, diskusní večer nebo koncert. Poslední akcí, která se u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí uskuteční, bude Běh pro křehké bojovníky v rámci Brněnského běžeckého poháru 17. 11.

Jaké jsou priority Neonatologického oddělení FN Brno?

„Prioritou Neonatologického oddělení FN Brno je snižování nemocnosti a zdravotních následků perinatálních rizik a snaha o zajištění neustálého kontaktu rodičů s jejich dítětem. Dominantní problematiku představuje péče o nezralostní stavy a jejich komplikace. Jednotka intenzivní a resuscitační péče o novorozence (JIRPN) řeší nejzávažnější neonatální patologické stavy včetně plodů na hranici životaschopnosti. Využívá nejnovější trendy ventilačních strategií, aplikace surfaktantu, řeší poruchy hemodynamiky, cévních přístupů, enterální a parenterální výživy nezralých, rizika adnátních a nozokomiálních infekcí,“ upřesnil MUDr. Ivo Borek, primář Neonatologického oddělení FN Brno.

Fakta a zajímavosti:

  • Světový den předčasně narozených dětí (World Prematurity Day) připadá celosvětově na 17. 11., z důvodu státního svátku si jej v České republice připomínáme v jeho předvečer, tedy 16. 11.
  • Poprvé byl tento den vyhlášen 17. 11. 2008 v Římě.
  • V České republice si jej připomínáme od roku 2010, v roce 2017 se poprvé zapojilo také město Brno.
  • Ročně se v České republice narodí předčasně přes 8 a půl tisíce dětí.
  • Neonatologické oddělení FN Brno ročně ošetří přibližně 700 předčasně narozených dětí.
  • Nejmenší dítě, které se na Neonatologickém oddělení FN Brno podařilo zachránit, mělo porodní váhu pouhých 400 g.
  • Purpurová barva je symbolem králů a statečných bojovníků, kterými jsou i předčasně narozené děti, její přesný odstín je: RGB: 141/10/130.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

22:11 Technologická agentura: Evaluační činnost v roce 2019

Technologická agentura ČR (TA ČR) v průběhu roku 2019 realizovala hodnocení čtyř programů účelové po…