Fragmenty atomového dómu z Hirošimy. Dar České republice

26.12.2015 21:50 | Zprávy

Dílo českého architekta Jana Letzela si připomněli účastníci vernisáže výstavy ve sněmovních kuloárech, kterou zahájil předseda PS Jan Hamáček.

Fragmenty atomového dómu z Hirošimy. Dar České republice
Foto: psp.cz
Popisek: Fragmenty atomového dómu z Hirošimy

 Při své srpnové návštěvě Japonska převzal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček od rektora Hirošimské univerzity Mitsuoa Ochiho artefakt v podobě kusů zdiva slavného Atomového dómu. Předání se uskutečnilo na slavnostním ceremoniálu, který se konal v Ústavu dějin lékařství v areálu Hirošimské univerzity 6. srpna 2015.

Tzv. Atomový dóm, původně Průmyslový palác, byl dostavěn před 100 lety českým architektem Janem Letzelem. Před 70 lety však byla budova poničena následkem svržení atomové bomby na město Hirošima. Díky tomu, že budova byla jako jedna z mála postavena z betonu a nikoliv ze dřeva, jak bylo v tehdejší době v Hirošimě obvyklé, zachovaly se dodnes některé její části. Z budovy se tak stala jedna z výrazných a smutných připomínek katastrofy a byla v roce 1996 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

V roce 2009 vznikla v rámci Hirošimské univerzity Association of Hiroshima University for Sending an Atomic-bombed Roof Tile, jejímiž členy jsou současní i bývalí studenti a pracovníci univerzity. Tato asociace zasílá institucím po celém světě zbytky z budov, které výbuch atomové bomby v roce 1945 poničil. Mají těmto institucím připomínat následky jaderné devastace. V rámci tohoto programu univerzita věnovala fragmenty Atomového dómu právě České republice, z níž pocházel stavitel této pro Japonce velmi symbolické a významné stavby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

20:16 Národní knihovna: Unikátní výstavní projekt KOSMAS 900

Přijďte si připomenout autora nejstarší české kroniky a výjimečného intelektuála raného středověku, …