Její klienti nahlásili v loňském roce na 900 střetů vozidel se zvířaty za více než 20 milionů korun. O rok dříve to bylo 800 případů za 16 milionů korun. Meziroční nárůst je způsobený především vyšší oblibou a penetrací povinného ručení, které kryje riziko střetu se zvěří. Pojišťovna Generali jej v roce 2010 uvedla na trh jako první. Do té doby krylo riziko střetu se zvěří pouze havarijní pojištění.
Přechody ze zimního času na letní i naopak jsou pro značnou část české populace stresující a nepochopitelné. Mnoho lidí udává, že v souvislosti se změnou času trpí poruchami spánku, ospalostí během dne a častými bolestmi hlavy. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že časový posun ovlivňuje i další funkce lidského těla a mysli. Může se objevit únava, poruchy soustředění, zpomalení reakcí, nepozornost, roztěkanost, snížená schopnost rozhodování nebo změny nálady. Ve většině případů tyto obtíže ustoupí během několika dnů nebo týdnů. Ale právě toto období je rizikové pro provoz na silnicích – unavený nevyspalý řidič, případně s bolestí hlavy, se jen obtížně koncentruje na řízení a nedává dostatečně pozor.
Nyní se však zvyšuje i nebezpečí srážky se zvěří. Na vině je několik faktorů. Zvířata nemají letní čas. Chodí na pastvu podle svých přírodních hodin. Jenže my teď budeme jezdit jinak, a tak můžeme stáda potkat tam, kde na ně nejsme zvyklí.
„Riziko střetu se zvěří se zvyšuje zejména v lesních úsecích a při průjezdu především těmito úseky by řidiči měli dbát zvýšené opatrnosti a být maximálně obezřetní s ohledem na riziko náhlého vběhnutí zvěře do vozovky,“ upozorňuje Jozef Bocán, tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pojišťovna Generali