HK ČR: Odmítáme, aby populismus politiků platili zaměstnavatelé

25.02.2015 12:00 | Zprávy

Snahy o znovuzavedení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci považuje Hospodářská komora ČR za účelová populistická gesta některých politických reprezentantů, která ale mají zaplatit ze své kapsy zaměstnavatelé. Návrhy na zrušení neplacení prvních tří dnů nemocenské nemají oporu ve faktech. Navíc postrádají racionální zdůvodnění, proč by náhrady mzdy, byť by byly ve srovnání s minulostí nižší, měli v době křehkého oživování ekonomiky platit právě zaměstnavatelé.

HK ČR: Odmítáme, aby populismus politiků platili zaměstnavatelé
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Karenční lhůta prokazatelně splnila svůj účel, přispívá k větší odpovědnosti zaměstnanců i zaměstnavatelů především ke krátkodobým pracovním neschopnostem, umenšuje prostor pro fiktivní nemocnost a zabraňuje tak zneužívání systému při čerpání nemocenské. Navzdory tomu bude dnes Senát projednávat návrh Zdeňka Škromacha na zrušení neplacení prvních tří dnů nemocenské. V pondělí byl navíc vládě předložen také poslanecký návrh zákona upravující náhradu mzdy a platu při dočasné pracovní neschopnosti.

„Nelze jinak než se domýšlet, že za těmito návrhy změn zákonů by mohla být snaha zviditelnit se na účet zaměstnavatelů, kterým se má zavedením úhrady prvních tří dnů nemocenské zvýšit náklady,“ kritizuje poslanecký a senátní návrh na znovuzavedení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Zároveň připomněl, že Ústavní soud už v roce 2012 potvrdil, že není v rozporu s ústavností, aby náhrady v prvních třech dnech pracovní neschopnosti byly omezeny. Také dodává, že účelovosti návrhů nasvědčuje i to, že jsou předkládány jako pahýly nedodělků, které např. znevýhodňují některé skupiny, třeba vojáky z povolání nebo příslušníky bezpečnostních sborů, a nezachovávají princip rovného přístupu ke všem pojištěncům. V pondělí vládě předložený poslanecký návrh nereagoval ani na vzájemné vazby mezi existujícími právními předpisy, v nichž je karenční doba upravena.
Nutno podotknout, že karenční lhůta je zavedena v řadě členských zemí EU a pomáhá narovnávat stav, kdy v ČR byla nemocnost výrazně vyšší než v členských zemích EU, především pak v Polsku či Maďarsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

nemocenská , zaměstnavatelé , HK ČR

autor: Tisková zpráva

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…