Objekty (postavené nebo rekonstruované podle požárních norem od r. 1976) s požární výškou nad 12 m (zpravidla více než 5 nadzemních podlaží) musí mít podle ve své blízkosti zřízenou nástupní plochu pro hasiče. Je to z toho důvodu, že se zde předpokládá záchrana osob a případně i požární zásah výškovou technikou - automobilovými žebříky a plošinami.
Pokud nelze provést evakuaci únikovými cestami, jde v případě bytových domů právě o záchranu osob. U tohoto typu budov je téměř vždy pouze jedna úniková cesta a pokud je zasažena kouřem, běžná evakuace je prakticky nemožná. Pak už následuje skutečná hra o život - záchrana pomocí výškové techniky. Každá hra má však svá pravidla a pokud je jedna strana nedodržuje, hra se pokazí….
Aby záchrana osob mohla být úspěšná a požární zásah účinný, je naprosto nezbytné, aby nástupní plochy byly vždy udržovány volné pro příjezd a ustavení požární techniky. S ohledem na nedostatek parkovacích míst však není výjimečným jevem, že právě na těchto volných plochách parkují vozidla a tím znemožňují případný požární zásah.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva