Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) okamžitě, po přijetí prvních oznámení na linky tísňového volání o škodách způsobených silným větrem, vyslal na místa události své síly a prostředky. Počty nahlášených mimořádných událostí rychle stoupaly a brzy došlo doslova k extrémnímu zatížení tísňových linek. Mezi nejpostiženější obce patřily Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hrušky. K velkým škodám došlo také v Tvrdonicích, Břeclavi a v Hodoníně.
Z důvodu obrovského nárůstu počtu mimořádných událostí i rozsahu způsobených škod byl svolán štáb MV - generálního ředitelství HZS ČR, který přijal okamžitá opatření a zahájil činnosti v souladu s platnou krizovou legislativou, jejichž hlavním cílem bylo zajistit co možná nejrychlejší a nejefektivnější pomoc postiženým oblastem.
Kolem 22. hodiny vyrazily na místo dva střední odřady USAR týmů z HZS hl. m. Prahy, a HZS Moravskoslezského kraje, které mají specializaci na vyhledávání zavalených osob ze sutin. Následovaly tři odřady Záchranného útvaru HZS ČR k provádění zemních prací, zprůjezdnění komunikací, odstraňování popadaných stromů apod. Těchto pět odřadů dorazilo na místo události po půlnoci 25. 6. a ihned se zapojily do záchranných prací. Na žádost hejtmana Jihomoravského kraje jsme v souladu s ústředním poplachovým plánem IZS povolali dva ženijní odřady Armády ČR, které dorazily na místo v ranních hodinách a jejichž úkolem bylo rovněž provádění zemních prací. Během dne na místo dorazily také dva odřady z HZS Jihočeského kraje a HZS Kraje Vysočina.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva