Hospodářská komora: Firmy brzdí v expanzi byrokracie, ne konkurence

07.04.2025 7:46 | Tisková zpráva

Zahraniční trhy lákají stále více českých firem, ale překážky jejich expanze nejsou tam, kde by je podnikatelé přirozeně čekali. Z šetření Hospodářské komory ČR vyplývá, že firmy častěji, než na silnou konkurenci narážejí na komplikované legislativní a administrativní podmínky – a to jak v zahraničí, tak přímo v České republice.

Hospodářská komora: Firmy brzdí v expanzi byrokracie, ne konkurence
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Pro téměř 29 % respondentů je největší bariérou neznalost zahraniční legislativy a její složitost, následuje byrokracie v cílových zemích (27 %) a doma (24,3 %). Nedostatečnou znalost poptávky a nabídky na zahraničním trhu zmínilo 23,5 % respondentů, nedostatek financí pak 21,7 %.  Naproti tomu příliš silnou konkurenci na zahraničním trhu uvedlo jako zásadní překážku jen 15,7 % firem.

„Z průzkumu jasně vyplývá, že pokud má stát firmám opravdu pomoci, musí začít u sebe a zpřehlednit a zjednodušit regulační rámec pro podnikání. To samé platí i pro Evropskou unii a pravidla na vnitřním trhu. Musíme zjednodušit a zkrátit úřední procesy, nastavit předvídatelná pravidla, snížit nesmyslnou regulaci a nadbytečnou byrokracii. Potřebujeme reformu složitého právního řádu a nastavení efektivních legislativních brzd pro nárůst regulací a byrokracie. To jsou základní podmínky pro to, aby naše firmy mohly uspět i na zahraničních trzích a nebyly limitovány a brzděny víc, než jsou regulováni a zatěžováni jejich konkurenti ve světě,“ řekl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Podle dat z Komorového barometru má o expanzi na nové zahraniční trhy zájem více než pětina firem (21 %). Dalších 17,3 % podniků už na zahraničních trzích působí, ale další expanzi neplánuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

20:14 Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

Vzácná mláďata dvou druhů supů, tři zoologické zahrady a jeden společný cíl. Přesně takto by se dala…